Erden Eruç Pasifikte İlerliyor

"Atlas Okyanusu"nu kürekle geçen ilk Türk unvanını geçen yıl kazanan Erden Eruç, bu yılın temmuz ayında kürekli tekneyle açıldığı Pasifik"te ilerliyor.

Erden Eruç Pasifikte İlerliyor

Marjinal Halkla ilişkiler firmasından yapılan yazılı açıklamaya göre, "6 Zirve projesi kapsamında tekneyle Pasifik geçişi için temmuz ayında Bodega Bay'dan denize açılan Erden Eruç, 3 aydır Pasifik'te kürek çekiyor.Kasırgaların arasından sıyrılabilmek için temmuz ayında denize açılan Eruç, yolculuğunun kalan bölümünde lehine rüzgarlardan yararlanmak için batıya doğru olan hızlı temposunu yavaşlatmayı planlıyor.

Eruç'un yolu, yolculuğu sırasında bazen yunuslarla, bazen katil balinalarla bazen de bir albatrosla kesişiyor. Böyle ender anlarda Eruç, kürek çekmeyi bırakıp bu canlıları gözlemliyor ve fotoğraflamaya çalışıyor. Bu arada Eruç oltasıyla küçük bir köpek balığı da yakaladı.

Eruç'un teknesinde, Pasifik geçişinin kalan 5 aylık kısmı için yeterli yiyecek de bulunuyor.

6 BİN 700 DENİZ MİLİ

Pasifik geçişinde yaklaşık 6 bin 700 deniz mili mesafe kat edecek olan Eruç, yolculuğuna başladığı temmuz ayından bu yana geçen 3 ayda 3 bin 290 deniz mili mesafe kat etti.

Eruç, 2008 yılı şubat ayında Avustralya nın doğu kıyılarına ulaşmayı hedefliyor.

Erden Eruç, dünyada ilk kez gerçekleştirilecek olan kas gücüne dayalı "6 Zirve projesi süresince, 6 kıta arasındaki okyanuslarda kürek çekerek ilerleyecek, karaya ulaştığında bisiklete binecek ve Güney Kutbu hariç, her kıtanın en yüksek zirvesine tırmanacak.

Hiçbir motorlu araç kullanmadan yola devam etmeyi amaçlayan Eruç, karaya çıktığı noktadan itibaren zirvelerin her birine doğru kas gücüyle ilerleyecek. Erden Eruç, 2003 yılında Seattle'dan bisikletle yola çıkıp Alaska'daki McKinley(Denali) zirvesine ulaşarak "6 Zirve projesinin ilk çıkışını tamamlamıştı.

Kaynak:NTV-MSNBC

YORUM EKLE
YORUMLAR
 osman       s.
osman s. - 11 yıl Önce

selametler

cılgın

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176