Erdemir ittifakının finansörü Garanti

Erdemir Ortak Girişim Grubu'nu özeleştirme ihalesine Garanti Yatırım hazırlayacak. 1 milyar dolar nakit toplayan OGG, kalan rakamı Garanti Bankasından karşılayacak.

Erdemir ittifakının finansörü Garanti

ERDEMİR İTTİFAKININ FİNANSÖRÜ; GARANTİ BANKASI

Erdemir Ortak Girişim Grubu'nu özeleştirme ihalesine Garanti Yatırım hazırlayacak. İlk etapta 1 milyar dolar nakit toplamayı planlayan grubun, ihale bedelinin kalanını Garanti Bankası'ndan alacağı uygun faizli krediyle ödeyeceği belirtiliyor.

Ereğli Demir Çelik ihalesi için 20/nin üzerinde yerli sanayicinin bir araya gelerek oluşturduğu Erdemir Ortak Girişim Grubu (OGG) finansman sorunu büyük ölçüde çözdü. Üyelerinden l milyar dolar nakit toplamayı planlayan OGG'nin, ihale fiyatının kalan kısmını da Garanti Bankası'ndan alacağı krediyle çözeceği belirtiliyor.Düşük faizli kredi sağlayacak
Başını Kibar Holding, Turkon Holding ve Borusan Grubu'nun çektiği ve Ereğli ihalesinde en iddialı gruplar arasına giren Erdemir OGG'nin finans ihtiyacını oldukça cazip koşullarda çözdüğü kaydediliyor.

Dev ortaklık öncelikle 20 kadar üyeden 50'şer milyon dolar toplayıp l milyar dolar nakit yaratacak. Ardından ihalede oluşacak bedelle ki bu tutarın l milyar doların üzerinde olması bekleniyor. Çünkü yüzde hisselerinin yüzde 49'u satılacak Erdemir'in dünkü borsa kapanışı üzerinden piyasa değeri bile 2.4 milyar dolar düzeyinde- toplanan nakit arasındaki farkı banka kredisi alarak karşılayacak. Krediyi ise Garanti Bankası'nın vermesi bekleniyor. Özelleştirmeye Garanti Yatırım danışmanlığında hazırlanan Erdemir OGG'nin Garanti Bankası'ndan alacağı uzun vadeli kredi için konuşulan faiz oranı ise Libor+1 düzeyinde. Bu düzeyde bir faiz oranı kredibilitesi çok yüksek şirketlere veriliyor.

Kaynak:Oguz Karamuk

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190