Enerji Bakanı'ndan Sinop'a "nükleer jest"

Bakan Hilmi Güler, Sinop'a nükleer santral kurulmasına karşı çıkanların yüreğine su serpti: "Merak etmeyin, ben de Sinop'tan yazlık alırım.."

Enerji Bakanı'ndan Sinop'a
Nükleer santral kurulması gündemde olan Sinop'a kabineden bir "yazlıkçı" gelecek... Enerji Bakanı Hilmi Güler, santrala karşı çıkan Sinoplulara "Ben de Sinop'tan yazlık alırım" diyerek mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte katıldığı Kazakistan gezisi dönüşü uçakta gazetecilerle sohbet eden Güler, Kazakistan'ın petrol ve doğalgaz zengini olmasına karşın nükleer santral yaptığını söyledi. Güler, Türkiye'deki nükleer santral çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken, aday şirketlerden bekledikleri dokuz ilkenin 21 Aralık'ta açıklanacağını söyledi.

Bakan, nükleer santral yeri için Akkuyu'nun hazır olduğunu, diğer alternatifler arasında da çevre etki değerlendirme, deprem riski, teknik ihtiyaçların karşılanması gibi koşullar değerlendirildiğinde Sinop'un ilk sırada yer aldığını hatırlattı. Bakan, kendilerinin açıklanacak koşullara uyacak konsorsiyumlar arasından belirlenen süre içinde elektriği en ucuza üretecek olanı seçeceklerini anlattı.

Güler, Sinopluların santrala karşı çıktığının anımsatılması üzerine,

"Karşı çıkanların görüşlerine saygı duyuyorum. Ancak, endişeyi gerektirecek hiçbir durum söz konusu değil" dedi. Kendisinin de Karadenizli olduğuna dikkat çeken Güler, `Santralı neden kendi memleketiniz Ordu'ya yapmıyorsunuz` sorusuna yanıt verirken de "Ordu ile Sinop arasında çok fazla mesafe yok. Sinop'un koşulları daha uygun. Merak etmeyin, ben de Sinop'tan yazlık alırım" diye konuştu.

Enerjide yükselen yıldız

Bakan, rüzgâr enerjisi için yapılan 78 bin megavatlık başvurunun fazla olduğunu söylerken de birçok başvurunun eleneceğini belirtti. EPDK'nın rüzgâr santralları için yapılan başvuruları titiz şekilde değerlendirerek eleyeceğini söyleyen Güler, "78 bin megavatlık başvuru çok fazla. 8-10 bin megavat arasındaki bir rakam bile çok iyi. Reelist olan bu" dedi. Güler, nükleerin yanı sıra rüzgâr, jeotermal ve güneş enerjisiyle de ilgilendiklerini vurgulayarak, enerjide yükselen yıldızın jeotermal olacağını anlattı.

Kazak petrolü de gelecek

Enerji Bakanı Güler, Kazakistan'la yapılan pazarlıklar hakkında da bilgi verdi. Kazak petrolünün Bakü -Ceyhan boru hattına dahil olması konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Güler, eninde sonunda Kazak petrolünün de geleceğini söyledi.

Kaynak:Radikal

YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk öztürk
selçuk öztürk - 11 yıl Önce

çernobil felaketinden sonra da, bir sayın bakanımız çıkıp çay şov yapmıştı. üstelik radyasyonlu fındıklar da okullarda bedava dağıtılmıştı.bugün ise karadenizdeki kanser vakalarındaki oran ortada. iktisadi ömrü 20 yıl olan bir nükleeer enerji santral için yıllardır para akıtılan baraj var bir de artı parantez olarak. (tarımı destekleme bahanesi ile yapımı başlayan aslında asıl amacı reaktörleri soğutma olan) bunun inşaatı ise belki de on yıldır devam ediyor. önce biz elimizdeki madenlerin kıymetini bilelim de mıcır niyetine asfaltın altına dökmemeyi öğrenelim. ekonomik değeri olan madenleri yok pahasına satmakla memleketi satmak arasında ne fark var. nükleer santrale varana kadar bir sürü kaynak var. belki de onlardaki rant kavgası nükleer enerji kadar büyük değildir. ne zaman yolsuzluk olmadı ki enerji ile ilgili konularda. yargıya intikal etmiş onca dosya var.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190