En büyük LNG Gemisi BP'den

BP Denizcilik, geçtiğimiz hafta içerisinde dünyanın en büyük likit doğal gaz tankeri olan (LNG) British Emerald'ı teslim aldı.

En büyük LNG Gemisi BP'den

En büyük LNG Gemisi BP'den

BP Denizcilik, bu hafta içerisinde dünyanın en büyük likit doğal gaz tankeri (LNG) British Emerald'ı teslim aldı.

Tanker, iki farklı yakıtla çalışan dizel elektrik gaz tankerleri serisinin ilkini oluşturuyor. Gemi Hyundai'nin Ulsan'daki tersanesinde inşa edildi. British Emerald, 155.000 m3 kapasite ile dünyada bugüne kadar inşa edilmiş en büyük LNG gemisi oldu.

Bu teknoloji harikası geminin dizayn ve yapısı diğer LNG taşıyıcılara oranla yakıttan daha fazla tasarruf sağlıyor. Bu özellik yakıt maliyetinin daha az olmasını sağlarken gaz emisyon oranlarını da düşürüyor. İkili yakıt teknolojisi sayesinde dizel makinelere yakıt yük tanklarından gelen buharlaşmış gazla sağlanabildiği gibi makineler geleneksel dizel yakıtı ile de çalışabiliyor.

Gemi, günde 40 ton yakıt tüketimi ile 180 ton/gün yakıt harcaması olması gereken aynı büyüklükte bir LNG gemisinden çok daha tasarruflu.

4 dizel-elektrik makine ile gücünü sağlayan gemi, pervane gücüne fazlasıyla sahip. Gemi ayrıca liman manevraları için başiter ile de donatılmış.

British Emerald ve inşa edilecek kız kardeşi 288 Metre tam boya ve 44,2 metre genişliğe sahip.

Gemi hizmete girmeden önce 23 kişilik bir ekip gemiyi 10 gün boyunca yoğun bir programla sefere hazırlayacak.

BP, bu gemiyle dünya denizlerinde ticaret yapmak niyetinde.

Bu gemi, 4 gemiden oluşacak "Gem" sınıfı LNG taşıyıcı filosunun ilk gemisi. Diğer gemiler olan British Ruby, British Diamond ve British Sapphire 2008 yılı içerisinde teslim edilecek.

Kaynak: Shipping Times //www.shippingtimes.co.uk/item709_britishemerald.htm
Çeviri: DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan Gunestutar
Erkan Gunestutar - 12 yıl Önce

Iyi gunler,Ekim ayinda Qatar 215,000 cum3 (Q-Flex) gemilerini denize indirecek, gelecek yil da 265,000 cum (Q-Max) gemileri teslim alinacak. Q-Max LNG gemileri Dunya daki en buyuk LNG gemileri olmus olacak.Saygilarimla,Erkan Gunestutar -

YDO Gv 1982 -

Qatar RasGas (www.rasgas.com) -

e-mail : erkangunestutar@hotmail.com

Mustafa Bağcılar
Mustafa Bağcılar - 12 yıl Önce

İnşallah bizim de böyle gemilerimiz olur.Teknoloji harikası bu gemilerde çalışmak hakikaten büyük zevk olur. Yalnız yazınızda " Bp bu gemiyle dünya denizlerinde ticaret yapmak niyetinde " gibi anlamsız bir cümle var. Lütfen bu yazıları kaleme alanlar daha dikkatli olsunlar. Yoksa işin ciddiyeti kalmıyorSelam ve Saygılarımla

can özakman
can özakman - 12 yıl Önce

Katar gaz ağustos-kasım 2008 de teslimi yapılacak 3 adet ve nisan 2009 da teslimi yapılacak 5 adet 270.000 cu.m toplam 8 adet Qmax lng inşa ettiriyor. Kaynak:COLTONCOMPANY

bende ki bilgiler bu... ancak sizin kaynağınız daha güvenilir olabilir.önemli olan birgün Türk deniz ticaret filosunda da bu tip gemiler görebilmek,bu gemilerde çalışabilecek arkadaşlarımızı yetiştirebilecek lng işletmeciliği ve buna bağlı olarak simulasyon eğitimi verebilecek merkezler kurmak...bizim kuşak hurdalarla çalışmaktan kendisi hurdaya ayrıldı...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176