EMPA Genel Kurulu Devam Ediyor

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği'nin 3 kişilik bir heyetle katıldığı Genel Kurul'a EMPA Başkanı Finlandiyalı Juha Tulimaa başkanlık ediyor.

EMPA Genel Kurulu Devam Ediyor

Avrupa Kılavuz Kaptanlar Birliği (EMPA) 41. Genel Kurulu, Almanya'nın Bremen kentinde devam ediyor.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği'nin  3 kişilik bir heyetle katıldığı Genel Kurul'a EMPA Başkanı Finlandiyalı Juha Tulimaa başkanlık ediyor.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği'nin resmi sitesinde yer alan habere göre, Toplantılarda Perşembe günkü (dün) yapılan oturumda Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Cahit İstikbal, katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.Türkiye'de son iki yılda kılavuzlukta meydana gelen gelişmelere değinen İstikbal, Avrupa Kılavuz Kaptanlar Birliği üyesi ülkelerden tam destek aldı.

İstikbal, ayrıca üye ülkeleri 2009 Yılında Antalya'da Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği ev sahipliğinde yapılacak 43. EMPA KOngresî'ne davet etti.Kongrede Cuma günü Yönetim Kurulu ve Başkanlık seçimleri yapılacak. Alman Kılavuz Kaptanlar Birliği Başkanı Dieter Blöchl'ün EMPA Başkanlığı'na seçilmesi bekleniyor. Böylelikle Almanya, başkanlığı Finlandiya'dan devralmış olacak.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği'nin temsilcisi heyetin girişimleriyle 2009 yılında Antalya'da EMPA Yönetim Kurulu'na bir Türk üyenin seçilmesi kesin görülüyor. 

FOTOĞRAFTA GÖRÜLEN  SAR gemisi de EMPA üyesi delegasyonlara denizde adam kurtarma animasyonu yaptı.

 

Kılavuz Kaptan transferinde kullanılan ve ağır denizlerde görev yapabilen 10 milyon EURO değerindeki SWATH (Small Water Area Twin Hull) teknesi gösteri yaptı. 

 Katılımcı delegasyonlar onuruna Unesco tarafından nkoruma altına alınmış tarihi City Hall'de akşam yemeği verildi.

Kaynak: Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Web Sitesi www.turkishpilots.org

YORUM EKLE
YORUMLAR
salih çok
salih çok - 12 yıl Önce

yukarıda resmi gosterilen katamaran tipi SWATH (Small Water Area Twin Hull) teknesi Brunsbuttel/Almanya da gordum ve hayran kaldım.

acaba istanbul bogazı klavuzluk hizmeti için bu tip tekneye benzer tekne alma plan/projeleri mevcut mu ?Türkiye'de bulunan özel kılavuzluk hizmetleri dışındakilerde

yüksek performanslı tekne eksikliği gerek gemi kaptanları gerek

klavuz kaptanlar tarafından dile getirilmektedir.Emniyetin, gemilerimizde ve gemilere hizmet sunan teknelerde de sağlanması için mali fedakarlıklarda bulunulması zamanının geldiğine inanıyorum.Gemimize gelen bir haberde çok değerli bir kılavuz kaptanın düşme sonucu vefat haberini üzülerek okumuştum, ileride de kılavuz tekneleri veya diğer hizmet tekneleri dolayısı ile herhangi bir kaza olmasına engel olmak gerekliliği gemilerimizde uygulanan emniyet bilinci ve önleyici risk değerlendirmelerimiz çerçevesinde aklımıza gelen konulardandır.Yukarıda belirtilenler ile ilgili konu bahis geçen plan ve projler hakkında bilgilendirmenizin gerekli olduğunu düşünmekteyim.saygı ve selamlarımla

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176