Ele Geçiremedikleri Gemiyi Yaktılar

Somali korsanları, ele geçiremedikleri 'Pacific Express' adlı Kıbrıs Rum bandıralı gemiyi ateşe verdi.

Ele Geçiremedikleri Gemiyi Yaktılar

Somali korsanları, ele geçiremedikleri 'Pacific Express' adlı Kıbrıs Rum bandıralı gemiyi ateşe verdi. Gemideki 26 kişilik mürettebat olay yerine yetişen İtalyan savaş gemisi Andrea Doria tarafından kurtarıldı.

169 metre uzunluğunda, 27 metre genişliğindeki kuru yük gemisi Kenya'nın Mombasa Limanı'nın 300 deniz mili Doğusunda korsanların saldırısına uğradı.

Korsanların gemiye çıkacaklarını anlayan Ukraynalı kaptan, 25 filipinli mürettebat ile birlikte geminin makine dairesine kilitlendi. Kaptan bu esnada bölgedeki NATO kuvvetlerine de imdat mesajı çekti.

 Gemiye çıktıklarında rehin alacak kimseyi bulamayan korsanlar, mürettebatın saklandığı yeri açmaya da muvaffak olamayınca gemiyi ateşe verdiler.

3.300 ton çelik profil yükü taşıyan gemide alevlerin arasında kalan mürettebatı olay yerine gelen NATO Görev Grubu gemilerinden İtalyan Donanmasına ait Andrea Doria kurtardı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 8 yıl Önce

3000 ton çelik profil yükü mü taşıyomuş sıfırın birisini koymayı unutmuşsunuz herhalde.U.Y.B.M
U.Y.B.M - 8 yıl Önce

ÖNEMLİ OLAN BURDA SIFIR DEGİL ANLATILMAK İSTENEN

hamdi  temiz
hamdi temiz - 8 yıl Önce

Yakalanan korsanları tekneleriyle birlikte yakılsaydı gemiyi yakmazlardı.Somali'ye yardım edin de daha çok korsan yetişsin.

ali yılmaz
ali yılmaz - 8 yıl Önce

3000 mi 30000 mi diyen arkadaş.

geminin freeboard'una bak,sence 30,000 mt yüklemiş gibimi ????

selametle..

isa deniz
isa deniz - 8 yıl Önce

ben uzak yol 1.zabitiyim
şimdi bu haberi okudum da somali yakınlarından geçmezden evvel şirketimin gemiye gönderdiği KORSANLIK OLAYLARINA KARŞI TEDBİR olsun diye gönderdikleri sirkülerler aklıma geldi. o sirkülerde ( korsanlar gemiye çıkacak olursa tüm mürettebatın, makina dairesinde girişi olan tünel içersinde saklanması gerektiği ) yazıyordu.
eee korsanlar da artık bu oyundan bıkmış olacaklar ki ( alın size saklanbaç ) diyerek gemiyi ateşe vermişler. bir de cayır cayır yanmak var allah korusun.
oysa ki gemide silahlı özel güvenlik olsa, hem mürettebat rahat olacak hem de korsanlar için daha caydırıcı olacağı kanaatindeyim. bunu yaşadığım için iyi biliyorum. oturdukları yerden gemi kaptanlarına sirküler göndermek kolay, birazda cüzdanın ağzını açalım sayın armatörlerimiz.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176