Eksik Belgesi Olan Gemiye Para Cezası!

Geminin gerçek durumunun belgede belirtilen duruma uygun olmadığının tespit edilmesi halinde, 500 liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek.

Eksik Belgesi Olan Gemiye Para Cezası!

Uluslararası sefer yapan Türk bayraklı gemiler ile Türk hükümranlık sahasındaki yabancı bayraklı gemilerde yapılan denetimlerde bulundurulması zorunlu olan belgelerin eksik, vizesiz veya geçersiz olması veya geçerli olsa dahi geminin gerçek durumunun belgede belirtilen duruma uygun olmadığının tespit edilmesi halinde, 500 liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, Gemilerin Genel Denetimi ve Belgelendirilmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Uluslararası Emniyet Yönetimi Kodunun Türk Bayraklı Gemilere ve İşletmecilerine Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ve Gemi Sağlık Resmi Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, uluslararası sefer yapan Türk bayraklı gemiler ile Türk hükümranlık sahasındaki yabancı bayraklı gemilerde yapılan denetimlerde bulundurulması zorunlu olan belgelerin eksik, vizesiz veya geçersiz olması veya geçerli olsa dahi geminin gerçek durumunun belgede belirtilen duruma uygun olmadığının tespit edilmesi halinde, 500 liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek.

Uluslararası Emniyet Yönetimi Kodunun, Türk bayraklı gemilere ve işletmecilerine uygulanması Bakanlığın sorumluluğunda olacak. Bakanlık, yetkilendirilmiş kuruluşlara, kodun uygunluğunun denetlenmesi ve kod belgelerinin düzenlenmesi yetkisini devredebilecek. Bakanlık her durumda, kod hükümlerinin usule uygun olarak uygulandığını tespit etmek için yetkilendirilmiş kuruluşlar ile birlikte veya kendisi denetim yapacak.

Öte yandan, Gemi Sağlık Resmi Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik uyarınca da çarpma, yanma ve batma gibi sebeplerle ticari iş görme niteliğini kaybetmiş olup çekilerek götürülen gemiler ile söküm için gelen gemiler, bu durumlarını Türk resmi makamlarından alacakları belgelerle ispatladıkları takdirde, bunlardan gemi sağlık resmi alınmayacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet öztürk
ahmet öztürk - 5 yıl Önce

armatör koyun, bu koyundan daha kaç post çıkacak
DTO ne yapıyor, itiraz yok mu bu cezalara

Aslan öztürk
Aslan öztürk - 5 yıl Önce

Armatör sonra Türk bayrağından neden kaçtı!!!!!

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190