Eksiğimiz Yok Rafineri Lisansı Bekliyoruz

Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, Petrol Ofisi’nin almayı beklediği rafineri lisansıyla ilgili, ''eksiğimiz yok, her şeyimiz tamam" dedi

Eksiğimiz Yok Rafineri Lisansı Bekliyoruz

Eksiğimiz Yok, Rafineri Lisansını Bekliyoruz
Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, Petrol Ofisi’nin almayı beklediği rafineri lisansıyla ilgili, "Tüm kalbimle inanıyorum ki bugün petrol Ofisine rafineri lisansını verdiğini, kuruldan geçtiğini EPDK söyleyecek, söylemeli. Çünkü bizim açımızdan açıkta kalmış ya da tamamlanmamış en ufak belge yok, her şeyimiz tamam" dedi.

Türker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ceyhan’da rafineri kurmayla ilgili fizibilite çalışmalarının bitmek üzere olduğunu, her türlü evrağı ve detayı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunduklarını söyledi. Petrol Ofisi olarak rafineri lisansı için gereken her şeyi yaptıklarını ve gerekli iznin alınmasından sonra çalışmaları hızlandırmak istediklerini kaydeden Türker, "Ben tüm kalbimle inanıyorum ki, Cuma günü (yarın) Petrol Ofisinin rafineri lisansını verdiğini, kuruldan geçtiğini EPDK söyleyecek, söylemeli. Çünkü bizim açımızdan açıkta kalmış, ya da tamamlanmamış en ufak belge yok, her şeyimiz tamam. EPDK’nın gündemine alıp bunu bize vermesini bekliyoruz" şeklinde konuştu. Ceyhan’da kurulum için 4 rafineri başvurusu bulunduğunu hatırlatan Türker, rafineri sayısına ilişkin olarak da şu görüşleri aktardı: "Burada ekonominin birinci kuralı arz-talep... Yapılan hesaplara göre 2015 yılında Türkiye’de arz açığı olacağını görüyoruz. Bunun bir rakamı var. Bu rakamı karşılayacak kapasitede rafinerilerin olması gerekiyor. Rafineri, çok kapital yoğun bir yatırım. Her yatırımcı, bunun dönüşlerini çok ciddi olarak hesaplamak zorunda. Rafineri yapmak için rafineri yapılmaz. Dolayısıyla, yaklaşık 2015-2020 yıllarında 10-15 milyon ton kapasiteli rafineriye ihtiyaç olabilir. Bu bir ya da iki rafineri olabilir. Ama 5 tane 50 milyon ton kapasiteli rafineriye bence gerek yok. O yatırım anlamsız bir yatırım olur."

haberler.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176