"Eko-gemi"den iddialı yolculuk

Yeni Zelanda'da yapılan, biyodizelle çalışan "eko -gemi" Earthrace gelecek yıl dünyayı dolaşma dalında dünya hız rekorunu kırmayı hedefliyor.

"Eko-gemi"den iddialı yolculuk

AFP - LONDRA - Yeni Zelanda `da yapılan, biyodizelle çalışan `eko -gemi` Earthrace gelecek yıl dünyayı dolaşma dalında dünya hız rekorunu kırmayı hedefliyor.

24 metrelik gemi, 1 Mart `ta İspanya `nın Valencia şehrinden kalkıp Atlantik , Pasifik ve Hint okyanuslarını, Panama ve Süveyş kanallarını geçerek 24 bin deniz milinden (44 bin 400 km.) fazla dolaşacağı yolculuğa çıkacak. Yeni Zelandalı kaptan Pete Bethune , şu anki dünya rekoru olan 74 gün 20 saat 58 dakikayı kırarak Guinness Rekorlar Kitabı `na gimek istediğini söylüyor. Earthrace, 3 milyon dolar harcanarak inşa edildi; Bethune de evini ve mallarını satarak destek verenlerden. Kaptan ayrıca iki gönüllüyle birlikte liposuction ameliyatı olarak projeye sembolik bir katkıda bulundu; zira üç kişiden çıkan 10 litre insan yağ dokusu, gemiye 15 km. ilerleyecek gücü sağlıyor . Geminin biyoyakıtla çalışmanın yanı sıra toksik olmayan boyayla kaplı olması gibi başka ekoloji dostu özellikleri de var. Tüm yolculuk için 165 bin litre biyodizel yakıt yeterli.

Radikal

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176