Ege'nin kayıp denizcileri aranıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü tarafından sürdürülen 'Ege'nin kayıp denizcileri' projesiyle, Ege denizinin su altı kültür haritası çıkarılıyor.

Ege'nin kayıp denizcileri aranıyor

Ege'nin kayıp denizcileri aranıyor

On beş kişilik bir ekip dört yıldır su altı kültür mirasını ortaya çıkarmak için yüzlerce kez dalış yaptı

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü tarafından 4 yıldır sürdürülen 'Ege'nin kayıp denizcileri' projesiyle, Ege denizinin su altı kültür haritası çıkarıldı. Ege denizinde bulunan binlerce yıl öncesine ait batıklar Piri Reis gemisiyle aranıyor.

KÜLTÜR MİRASI

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Harun Özdaş, "Ege'nin denizcilik tarihine ışık tutuyoruz" dedi. Özdaş,1

5 kişilik bir ekiple su altı kültür mirasını ortaya çıkarmak için yüzlerce kez dalış yaptıklarını belirtti.

DÖNEM İZLERİ

Dalgıç, biyolog, jeofizikçi, arkeolog ve mühendislerden oluşan ekibiyle savaş ve ticaret gemi batıklarını incelediklerini kaydeden Özdaş, "Gemilerin batınca denizciler, gemilere ait bilgiler ve özel eşyalar kayboluyor. Bunları incelemek ve o döneme ait izleri bulmak önemli" dedi.

MÜZEYE TESLİM

Planlama ve örnekleme yaparak harita hazırlayan ekip, geçmiş yüzyıllarda batan gemilerin yerlerini tespit ederek ticaret rotalarını ve taşıdıkları malzeme türlerini tespit ediyor. Gerek görülürse bazı numuneler Çeşme müzesine teslim ediliyor

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176