DYP Liderinden MONTRÖ Teklifi

DYP Genel Başkan Çetin Özaçıkgöz, MoNTRÖ ile ilgili görüşmek üzere Başbakan Erdoğan ve Dvutoğlundan randevu istedi.

banner106

DYP Liderinden MONTRÖ Teklifi

DYP Genel Başkan Çetin Özaçıkgöz, MoNTRÖ ile ilgili görüşmek üzere Başbakan Erdoğan ve Dvutoğlundan randevu istedi.

11 Ekim 2011 Salı 15:04
2082 Okunma
DYP Liderinden MONTRÖ Teklifi

DYP Genel Başkan Çetin Özaçıkgöz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan, Montrö Boğazlar Sözleşmesinin yeniden gözden geçirilmesi ve Türkiye’nin sözleşmedeki haklarının kullanılması konusunda görüş alış-verişinde bulunmak üzere randevu istedi.
 
Başbakanlığa ve Dışişleri Bakanlığına ayrı ayrı mektup yazarak randevu talep eden Özaçıkgöz, "Fransa, yani Sarkozy sürekli Türkiye aleyhine çalışıyor. Montrö Boğazlar Mukavelesinin 28. ve 29. maddesindeki haklarımızı kullanarak Fransa’yı köşeye sıkıştırabiliriz" dedi. Devamlı olarak Türkiye’nin önüne set çekmeyi siyasi hayatının miğferi haline getiren Sarkozy’nin artık "kabak tadı" vermiştir verdiğini ifade eden Özaçıkgöz, şöyle devam etti:

"Montrö Boğazlar Mukavelesi 1936’da 20 yıllığına 12 devlet arasında yapılmıştır ve boğazlardan gemi geçişini düzenlemektedir. Sözleşme Fransa’da depo edilmiştir. 20 yıl geçtikten sonra akit devletlerden birisi, sözleşmenin şartlarının yeniden düzenlenmesi talebini Fransa’ya bildirdiği takdirde Fransa 2 yıl içinde tüm akit devletleri çağırmak zorunda. 75 yıl önce yapılan sözleşme, 75 yıl önceki boğaz sıkışıklığını düzenlemektedir. Günümüzdeki boğaz trafiği ve sıkışıklığı 75 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak kadar artmıştır. Türkiye’nin bu hususta, sözleşmenin 28. ve 29.maddeleri gereğince, sözleşmenin yeniden düzenlemesini talep hakkı vardır. Türkiye’nin bu talebi üzerine Fransa yani Sarkozy, 2 yıl içinde tüm akit devletleri yeniden çağırmak zorunda. Türkiye bu yeni düzenlemede, boğazlardaki gemi trafiğinin çok tehlikeli boyutlara ulaşması sebebi ile, İstanbul bölgesine 2. bir sunni boğaz yapılmasını ve bunun maliyetinin de boğazlardan gemileri geçen uluslararası bir konsorsiyum tarafından karşılanmasını isteyebilir. Türkiye’nin talebi, bu 2. sunni boğaz yapımı olacağı gibi, Sayın Başbakan’ın açıkladığı Çılgın Proje de olabilir. Her iki durumda da, maliyetinin uluslar arası konsorsiyum tarafından sağlanacağı dev bir yatırım yapılmış olur. Türkiye’nin bu haklı talebini ileri sürmesinde bir avantaj da, Sarkozy’nin Türkiye konusunda geri atmaya zorlanacak olmasıdır. Türkiye bu hakları konusunda ısrar ettiği taktirde, yeni yatırım sebebi ile büyük mali kaynak ayırmak zorunda kalacak Montrö Mukavelesindeki akit devletler, Fransa ve Sarkozy’e baskı yaparak Türkiye aleyhine söylemlerini de engelleyeceklerdir. Bunun için Türkiye’nin vakit kaybetmeden sözleşmedeki güncelleme hakkını Fransa’ya bildirdiğinde, Fransa 2 yıl içinde akit devletleri çağırmak zorundadır. Çağırmadığı taktirde 28.madde gereği komple fesh hakkımız vardır."

Anahtar Kelimeler:
MontröDYP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2011-10-11 15:54:44

Peki Montrö Mukavelesinin tekrar gözden geçirilmesini isterken

bunun nedeni Fransa nın Türkiye aleyhine yaklaşımlarından dolayı böyle bir gözden geçirme istiyoruz diye yazacak mıyız ?*

Yoksa bu bizim yüce ulvi uluslararası stratogemimizi herkes anlayıp ona göre mi hareket edecek ??

Avatar
kpt.şevket özdemir 2011-10-11 19:49:53

bu haberi sadece okumakla yetineceğim.doğruluğu konusunda şüphelerim var.

Avatar
hüsamettin canbilen 2011-10-11 20:01:33

Sayın Açıkgöz,

Hayatımda bu kadar saçma sebep ile Montrö Antlaşmasının yeniden tartışmaya açılmasını istemek gibi bir talep görmedim.

Tahsiliniz nedir bilemem ama bize okulda öğretilen:

Antlaşmanın yapıldığı yıllardaki Türkiye'nin 1.Dünya savaşından aldığı dersler ve Atatürk yönetiminde olan ülkemize karşı oluşan güven sayesinde o günki siyasi konjektüründe bizden yana olması sebebiyle ülkemize geniş askeri haklar veren şartlar içerir.Günümüzde aynı şartlar oluşmuş ise tartışmaya açalım denilebilir ancak;

Enerjide Rusya'ya bağımlı iken, Nato ile askeri,ABD ile özel askeri anlaşmalar,AB ile siyasi anlaşmalar yapmışken nasıl bağımsız ve tamamen ülke çıkarına bu Montrö Antlaşmasını revize edeceksiniz.Rusya doğal olarak hiçbir Kdz.ülkesi olmıyan gemiyi Boğazdan geçmesin diyecek.

ABD 21 günlük ve gross tonaj sınırlamasını kaldırılmasını isteyecek

Bilmem hangi ülke Boğaz geçiş ücretinin fazlalığından dem vurup düşürülmesini isteyecek.

Olay çok karışık yani.

Avatar
Hasan Karadağ 2011-10-12 18:29:23

Böyle bir hakkımız varda şimdiye kadar neden yapılmamış.60 sene önceki boğaz trafiği ile şimdiki aynımı? Bu konuda taleplerimiz olsun.Hiç bir şey elde edemesekde en azından gemi geçiş ücretlerini arttırırız veya diğer liderler Fransa'ya "artık dur" derler.

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176