"Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi önlemi"

Türkiye, İsrail'in Mayıs 2010'daki Mavi Marmara operasyonu nedeniyle özür dilemeyi kabul etmemesi sonucunda ikili ilişkilere yönelik tarihi nitelikte kararlar aldı.

Türkiye, İsrail'in Mayıs 2010'daki Mavi Marmara operasyonu nedeniyle özür dilemeyi kabul etmemesi sonucunda ikili ilişkilere yönelik tarihi nitelikte kararlar aldı. İsrail'le diplomatik ilişkilerin seviyesi indirildi ve askeri anlaşmalar askıya alındı.Birleşmiş Milletler'in Mavi Marmara raporunun dün akşam ABD basınına sızmasının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün kameraların karşısına geçti. Davutoğlu hem İsrail'e yönelik yaptırım kararlarını açıkladı hem de BM raporuna tepki gösterdi.

Davutoğlu, "İsrail'in gayrımeşru davranışlarının bedelini ödeme zamanı artık gelmiştir" dedi. Türkiye'nin İsrail'e yönelik yaptırımları 5 adımdan oluşuyor. Davutoğlu'nun açıklamasına göre, bu yaptırımlar şöyle sıralanıyor:,

"1- Türk İsrail diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine indirilecektir. Bunun üzerindeki tüm görevliler, başta büyükelçi, en geç Çarşamba günü ülkelerine geri döneceklerdir.

2- Türkiye ile İsrail arasındaki tüm askeri anlaşmalar askıya alınmıştır.

3- Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı bulunan sahildar devlet olarak Türkiye, Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacaktır.

4- Türkiye İsrail'in Gazze'ye uygaladığı ablukayı tanımamaktadır. İsrail'in 31 Mayıs 2010 tarihi itibariyle Gazze'ye yönelik uyguladığı ambargonun Uluslararası Adalet Divanı'nda incelenmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda BM Genel Kurulu'nu harekete geçirmek için girişime başlıyoruz.

5- İsrail saldırısının Türk ve yabancı tüm mağdurlarının mahkemelerdeki hak arama girişimlerine gereken destek verilecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurdoğlu Muslihiddin Reis
Kurdoğlu Muslihiddin Reis - 8 yıl Önce

Ortada bir BM raporu var. İsrail kabul edeceğini söylüyor. Biz ise BM raporunda söylenilenlerin aksine hareket ediyoruz. Bizim aklımız büyük işlere ermez. Ama görünen bu... Sonunda haksız çıkmayalım...

Mustafa PINAR
Mustafa PINAR - 8 yıl Önce

İsrail bölgede bu güne dek gerek bölgedeki liderlerden gerekse bölgede bulunan devletlerin güçsüzlüğün den dolayı istediği gibi oynamıştır.Ama yolların sonuna geldik.Bazı arkadaşlar rapora bakarak İsrail haklı ne yapıyor Türkiye diyebilirler onlara tavsiyem BM raporunu iyi incelmeleri dir.İsrail küstahça tavrını halen devam ettirmektedir.Bakanımızın da dediği gibi bu yanlışın bir bedeli olmalıdır zaman bedel ödeme zamanıdır.Türkiye her bakımdan güçlü bir devlettir. İsraillin gücü ile Türkiye'nini gücü kıyaslama dahi yapılamaz.Görelim bakalım el mi yaman bey mi yaman.

Türkiye her bakım dan güçlü ve artık haklı mecrada sözünü geçirmeye başladı İsrail bir kaç örnekten bir tanesidir.Devletimizin vatandaşları olarak iş adamları olarak yanındayız emrindeyiz.haklı olduğumuzda sesimiz herzaman böyle gür çıkmalı dır.

mehmet akın
mehmet akın - 8 yıl Önce

aklımız ermezmiş git ozman aklı erenlerin yanına :)

yavuz derya
yavuz derya - 8 yıl Önce

ŞİMON PEREZ'E karşı wan münitle başlayan süreç mavi marmara gemisinin güverte baskınındaki acımasızca ve canice davranışı, eli silahlı güçlerin silahsızlara karşı tutumu ve bundan sonrada hep böyle davranacam haberiniz ola şeklindeki davranışları . bu ülkeyle Diplomatik ilişkilerimizi ve zaten gelgitli olan güvenimizi bir kez daha sarsmıştır. bunun böyle gitmeyeceğini Dış işlerimiz Telavivlere kendi anlayacakları dilden anlatacaktır hatalarını biliyorlarda özür dileme basiretini göstereremiyorlar bunada özürü kabahatinden büyük derler. baskın sonucu Hayatını kaybedenlere ALLAHTAN Rahmet diliyorum.
2/9/2011 yavuz DERYA

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176