Doğalgaz Denizden Geliyor

İran'ın Türkiye'ye verdiği doğalgazı 3 hafta önce tamamen kesmesinin ardından deniz yoluyla Cezayir ve Nijerya'dan getirilen doğalgaz sevkıyatı arttı

Doğalgaz Denizden Geliyor

Karadan Gelmeyen Doğalgaz Denizden Geliyor

İran'ın Türkiye'ye verdiği doğalgazı 3 hafta önce tamamen kesmesinin ardından deniz yoluyla Cezayir ve Nijerya'dan getirilen doğalgaz sevkıyatı arttı. Son 3 haftada Türkiye'ye 6 tankerle 360 bin metrik ton doğalgaz getirilirken, Çanakkale Boğazı 2 doğalgaz tankerinin geçişi sebebiyle çift taraflı olarak deniz trafiğine kapatıldı.

2 doğalgaz tankerinin geçişi sebebiyle Çanakkale Boğazı sabah 03.15'ten itibaren deniz trafiğine kapatıldı. Boğaza ilk olarak Marmara Ereğlisi'nden Cezayir'e boş olarak giden Cezayir bayraklı 81 bin 337 grostonluk "Mosthafa Ben Boulaid" isimli 279 metre uzunluğundaki doğalgaz tankeri girdi. Sabah erken saatlerde Çanakkale önlerinden geçen dev tankerin ardından saat 10.00 sıralarında ise Nijerya'dan Marmara Ereğlisi'ne 63 bin metrik ton doğalgaz götüren 285 metre uzunluğundaki Bermuda bayraklı 97 bin 561 grostonluk "LNG Oyo" isimli tanker giriş yaptı. Saat 11.15'te Kilitbahir önlerinden geçiş yapan dev tankeri sahilde bulunan vatandaşlar da meraklı gözlerle izledi. Tankerlerin geçişi sırasında güvenlik açısından Botaş'a ait 3 römorkör eşlik ederken, boğazın deniz trafiğine kapatılması sebebiyle çok sayıda gemi Gelibolu ve Bozcaada açıklarında demirli olarak bekletildi. Çanakkale Boğazı 2 geminin geçişinin ardından, saat 14.15'den itibaren yeniden trafiğe açılacak.

haberler.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176