DÖDER Delegasyonu Toplandı

DÖDER 2011-2012 Faaliyet Dönemindeki ilk delegasyonunu 27 Kasım Pazar günü Hacı Rahime Ulusoy Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

DÖDER Delegasyonu Toplandı

DÖDER Delegasyonu Toplandı

Denizci Öğrenciler Derneği (DÖDER) 2011-2012 Faaliyet Dönemindeki ilk delegasyonunu 27 Kasım Pazar günü Hacı Rahime Ulusoy Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Delegasyon toplantısında bu sene gerçekleşecek olan 13. Ulusal Denizkızı Kongresi ile ilgili yapılacak faaliyetler, kongre için davetli okullar ve kontenjanları ile kongre atölye ve panel konuları üzerine konuşulup öğrencilerin görüş ve fikirleri alındı. Öğrencilerin kaynaşması esas alınan kongrede bu sene interaktif etkinlikler ile bunun en üst seviyeye çıkarılması hedeflenmektedir. Sektörden gelen konuşmacılar ile de öğrencilerin meslek ile ilgili sorunları üzerine tartışılıp öğrencilerin kafalarında ki geleceğe yönelik soru işaretlerine ışık tutulacağı bir kongre olması hedeflenmektedir. Kariyer planlaması üzerine de gidilecek olan kongrede sektörün önde gelenleri tarafından bu konuda brifingler ile öğrencilere iş hayatının her aşamasında karşılaşabilecekleri durumlar anlatılarak onları mesleğe hazır kılmakta bu sene ki kongrenin içeriğinde bulunmaktadır.

Toplantıya Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Galatasaray Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, Kocaeli Üniversitesi Barbaros Denizcilik Yüksekokulu, Pendik Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi, Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Piri Reis Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ve Ziya Kalkavan Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi’nden öğrenciler katılım gösterdi.

Toplantı sonunda katılımcı okulların öğrencileri hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
erman bayır
erman bayır - 7 yıl Önce

denizci öğrenciler toplantısında ülkenin en denizci en köklü okulu YÜKSEK DENİZCİLİK OKULUNUN(İSTANBUL TEKNİK ÜNV DENİZCİLİK FAKULTESİ) olmaması düşündürücü.SEBEPLERinin araştırılması rica olunur.Mezunlarının ülkenin denizciliğini yönettiği bu okulun toplantıda olmaması durumunda yapılan toplantının ne derece ciddiye alınacağı merak konusudur.saygılarımla

ali ünlü
ali ünlü - 7 yıl Önce

erman bey tespitinizde tamamen haklısınız ancak unuttuğunuz bir gercek var. YDO veya şimdiki adıyla İTÜ denizcilik fakültesi öğrencileri 9 eylül KATÜ TÜDEV bile muhattap almazken deniz meslek okulu veya denizcilik meslek yüksek okullu arakadaşlarını muhattab almalarını beklemek bence fazla iyimserlik olur.Bunlar senede 100-150 mezun verir yarıdan fazlası denize cıkmaz kalanıda kpt veya baş mühendis olup 5-6 yıl içersinde karaya gecerler ondan sonrada pastadan kimsenin pay almasını hazmedemezler istanalar varmı tabiyki var ama büyük coğunluk bahsettiğim gibi zaten öyle olmasa sizlere verilen ehliyetlerin durumu ortada. soru bir 3000 kw veya 3000 gross mazun oldun nerde calışıcan kosterde bile 3. zorunluluğu yok gemici veya yagcı o hizmetide liman saymıyor yükseltmek istediğinizde ne yapıcaksınız peki gemi vardıda sizmi çalışmadınız.bu iş nasıl düzelir biliyormusun önce vicanı olan büyüklerimiz önce bu işi cözerler ondan sonra insanlar adam gibi calışma imkanı bulurlar herkez bakar işine ekmeğine yoksa gerisi boş laf hertürlü bu kendini imtiyazlı gören bu arkadaşların elindesiniz allah yar ve yardımcınız olsun

ERMAN  BAYIR
ERMAN BAYIR - 7 yıl Önce

ali bey,

öncelikle sene 2007(bu seneleri artırabilirim)---güverte okul sonuncusu Türkiye de ÖSS de ilk 30.000 kişi içinde,okul birincisi istediği tıp fakultesine girecek puanı almış ama ilk tercih=yüksek denizcilik okulu.okula girdin ama bitmiyo 1 sene hazırlık,ki İTÜ nün hazırlığı asla kolay değildir.tamam orayı da gectin sonra?sonrası ortak müh. derslerini İTÜ bünyesinde ortak sınavla gecilir.yani bilgisayar müh. ve uçak müh. ile aynı sınava girer aynı çan eğrisine tabi tutulursun.ee sonra tamam onları da gectin sonra gercekten olması gereken durum meslek derslerini de sindire sindire geçilir..şimdi sana soruyorum 5 sene okursan hem de yüksek denizcilikte okursan?? sence ??

durum,matematik gayet ortada..

okul mezunlarının gemilerde çalışma süresine gelince;

donanım+bilgi+tecrübe+abi-kardeşlik = istediğin yer.saygılarımla...

Ercan Pehlivanlar
Ercan Pehlivanlar - 7 yıl Önce

ali bey böyle konuşmanızı anlıyoorum fakat o okul nasıl kazanılıyo nasıl okunuyo derslerı hakkında sartları hakkında o okulu kazanma adına yaptıgınız maddi ve manevi yatırımlar hakkında acaba ne kadar bilinçlisiniz tabi YDO da okumak ve YDO mezunu zabit kaptan ya da baş mühendis olmak diğerlerine göre farklı olacaktır. bence bu yorumu yapmadan önce ustte sıraladıgım krıterlerı bı arastırıp bakın. Bu arada Erman da ben de YDO luyuz.

aliünlü
aliünlü - 7 yıl Önce

1975 ödtü makina mühendisiyim merak etme senden iyi biliyorum.o kadar iyisinizki siz olmasanız armatörün hali nice olur. sor bakalım un ro ro da kiralık olan ingiliz gemisi kpt kac para maaş nasıl bir kontratla calışıyor abilerinin alldıgı maaş ne ne kur kc tl o kadar iyisinizki dünyadaki yolcu gemilerinde süper tankerlerde lng gemilerinde hep siz varsınız( izmite gelen LNG gemilerinden birinin kpt bayan) ayrımcılık için söylemiyorum sizin okul mezunu hanım kızlarımız var gayette güzel yapıyorlar araştır bakalım kac türk zbt calısmıs şimdiye kadar. o kadar iyisinizki genel denizcilik bile hintli çalıştırıyor o kadar iyisinizki herkez sizi 4 gözle bekliyor önce sordugum soruların cvp arastır sonra gene konusuruz istersen

Mustafa Aydın
Mustafa Aydın - 7 yıl Önce

O kadar iyiyiz ki dünya denizlerindeki tüm petrol ve kimyasal tankerlere uygulanan ve kalite olarak aynı yüksek seviyede olan shell,bp gibi inspection'a giren gemilerde 3-5 remark la geçiyoruz.O kadar iyiyiz ki okulumuz mezunu ablamız dünya denizlerinde hemde bir tankerde kaptan olarak çalışıyor,o kadar iyiyiz ki Tersan Denizcilik,Genel Denizcilik ,Dünya Denizcilik,Beşiktaş Denizcilik gibi sektörün en kaliteli firmalarının %95 zabitan ve kaptan kadrosunu oluşturuyoruz.O kadar iyiyiz ki abilerimiz daha stajerken bile bizlere güvenip sorumluluk yüklenebiliyor.O kadar iyiyiz ki öncelikle denizcilik örf ve adetlerini,nasıl konuşulacağını,gemide nasıl davranacağımızı,abilerimize neden ve nasıl saygı göstereceğimizi daha okula geldiğimizin ilk yılı öğreniyoruz.O kadar iyiyiz ki yukarıda saydığım firmaların hemen hemen tüm enspektörleri okulumuz mezunu.Okadar iyiyiz ki tersane sahibi çoğu kişi okulumuz mezunu.O kadar iyiyiz ki klavuz kaptanların tümü okulumuz mezunu.O kadar iyiyiz ki,bakanlıkta okul mezunları yer ettikçe Türk Denizciliği dünya üzerinde hayal bile edilemeyen yerlere geliyor.Daha fazla saymıyorum sen araştır.Senn gibi makine mezunları gelir bizim okula, denize çıkacağım diye para verir kurs görür.Gittiği ilk gemide yanaştığı ilk ülkede dışarı çıkıp millete sarkar dayak yer.Senin bu laf söylediğin okulun mezunları gider o adamı alır uçağa bindirir evine kadar teslim eder ve karısına da söyle söyler : Dışarı çıkmıştık beni gasp etmeye çalıştılar yetişmeseydi belkide yoktum eşinize büyük saygım var ne zaman sıkışırsanız arayın...

erman bayır
erman bayır - 7 yıl Önce

ali bey tekrar merhabalar...

75 mezunusunz ama kimin kimden neyi ne kadar bildiğine siz karar veremezsiniz.OKUL dan olsaydınız amenna..

Söylediğiniz konularda yargılama veya bizim ne kadar iyi olduğumuz konusunda ölçme yapacak birey de siz değilsiniz.

bu sektörde söz sahibi-tek kelimeleriyle neler yapabilileceğini kanıtlamış değerli OKUL mezunlarımız var ve sizde bunu iyi biliyosunuz.

evet 75 mezunu biri olarak bilmeniz gereken çok şey var ama sanıyorum YÜKSEK DENİZCİLİK OKULUNUN bu ülkeye ne kadar hizmet ettiğini ve edecek donanımlı bireyler yetiştirdiğini ki bu bireylerin şu an sektöre yön verenler olduğunu unutmuşsunuz.

OKUL hakkında bişeyler söylerken iki kere düşünüp söylemeniz rica olunur.

belki odtü mezunusunuz ama sizin markanız bu sektörde YDO ile yan yana aynı cümlede kullanıldığını bile duymadım.Kara sektörlerinde bilemem.

Eğer ki 75 odtü mezunuyum sizden çok daha iyi biliyorum der iseniz bizim ricamız üzerine size OKUL MEZUNU ABİLERİMİZ yorumlarını iletirler.selametler...

ali ünlü
ali ünlü - 7 yıl Önce

dünya ticaret filosunun yüzde kacını ydo arkadaşlar karşılıyor. allahtan türk armatörler var yoksa ne olurdu haliniz araştır filipinli hintli dünya deniz ticaret filosunun zbt. ve personel ihtiyacının yüzde kacını karşılıyor ögren ondan sonra karşılaştır kendinle istatiklik denen bir şey var.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176