Dev Feribotun Dalgalarla Savaşı

220 metre uzunluğundaki 'Blue Star' adlı feribot, dün Tilos Boğazı’nda fırtına nedeniyle batma tehlikesi geçirdi.

Dev Feribotun Dalgalarla Savaşı

Bodrum yakınlarındaki Yunanistan’a ait İstanköy (Kos), Kilimli (Kalimos), Leros ve Patmos adaları ile Atina ve Pire Limanı arasında yolcu ve araç taşıyan 220 metre uzunluğundaki 'Blue Star' adlı feribot, dün Tilos Boğazı’nda fırtına nedeniyle batma tehlikesi geçirdi. Bin 200 yolcu kapasiteli 18 bin 500 grostonluk dev feribot, Pire yakınlarında, saatdeki hızı 90 kilometreyi aşan dalga yüksekliğinin ise 15 metreye kadar çıktığı fırtınanın ortasında kaldı. 

Ege Denizi’nde dev dalgalarla boğuşan ve 400 yolcusuyla 85 mürettebatı bulunan feribotun zor anları, bir kişi tarafından görüntülendi. Geminin Yunan kaptanı yaklaşık iki saat süren uğraşı sonunda limana ulaşmayı başardı.

Yunan yerel televizyonuna telefonla bağlanan kaptan, "Fırtına uyarısı almıştık ancak bu kadar şiddetli olabileceğini tahmin etmedik, bir anda fırtına patladı. Uzun süredir denizlerdeyim böyle bir fırtına görmedim, personelimizin soğukkanlılığı sayesinde yolcuları sakinleştirdik, limana ulaşmayı başardık" dedi. Görüntüler Youtube’de de paylaşıldı. Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin Güney Ege’de Mikonos, Girit ve Pire yakınlarında birkaç gündür feribotların seyrine izin vermediği öğrenildi.

Öte yandan, 'Blue Star' adlı feribota geçen 12 Kasım’da Bodrum açıklarından geçerken bomba ihbarı yapılmış, gemi İstanköy Limanı’na demirleyerek yolcular indirilip arama yapılmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kaptan yılmaz
kaptan yılmaz - 5 yıl Önce

bakın arkadaslar adamlar tasımacılık yapıyolar ve işini ciddiye alıyolar belki yolcularını tehlikeye atmıs ama bunn arkasında ticari baskılar olabilir. ama bizim kısa mesafe yolcu tasıyan kaptanlarımızdan! iyidir 4-5 kuvvet havayı görünce hemen yatmayı planlıyolar

ali yılmaz
ali yılmaz - 5 yıl Önce

Ege denizinde 15 metre dalga görülmesi biraz zor. Sanırım yanlış yazılmış. 5 metre olması muhtemeldir.

Sel amlar.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190