Dev Dökmeci 'Vale Beijing' Rıhtımda Kırıldı

SeaNews Turkey'de yer alan Bloomberg çıkışlı habere göre, 400.000 DWT'luk dev gemiden sular pompalarla tahliye edilmeye çalışılıyor...

Dev Dökmeci 'Vale Beijing' Rıhtımda Kırıldı

Dünyanın en büyük emtia taşıyıcı gemilerinden olan 360 metre uzunluğundaki 400.000 DWT'luk VALE BEIJING; Brezilya'nın Kuzeydoğusundaki Ponta da Madeira limanında yükleme yapmakta iken gemi gövdesinde çatlak ve kırıklar oluştu, gemi su almaya başladı.

Konuyla ilgili ayrıntılar henüz belli olmadı. Ancak, gemiyi işleten Seul merkezli STX Pan Ocean adlı şirket, olayı doğrulamakla beraber Brezilya'dan konuyla ilgili bilgi beklediklerini belirtti.

Brezilya Ulusal Limanlar İdaresinden yapılan açıklamada ayrıntılarına değinilmeden gemide bir sorun bulunduğu açıklaması yapıldı.

Büyüklüğü New York'taki Bank of America kulesi kadar olan mega gemi, bu yıl 27 Eylül'de teslim edilmişti.

Gemi, Brezilya'nın demir cevheri devi Vale'nin kendi madenini taşıtmak üzere oluşturduğu 35 gemilik filo içerisinde bulunuyordu.

Gemileri işleten SRX Pan Ocean; 8 adet mega gemiyi 25 yıllık kira sözleşmesiyle 5,8 milyar dolara Vale'ye kiralamıştı.

Gemideki sorunun neden dolayı oluştuğu bilinmiyor. Bilindiği üzere Uluslararası Denizcilik Örgütü, Derbyshire adlı dökme yük gemisinin kırılmasından sonra 'Dökme Yük Gemilerinini Emniyeti' başlıklı bir çalışma grubu oluşturmuş ve bu gemilerle ilgili özel emniyet kuralları geliştirmişti. Eğer Vale Beijing'de yapısal bir sorun bulunursa tüm bu kuralların yeniden gözden geçirilmesi gerekeceği gibi inşa edilip teslim edilmiş diğer Vale gemilerinin de emniyeti sorgulanır olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

CIN'DE YAPILDIGINDAN OLABILIRMI HALA BIRCOK CIN TERSANESI TURKIYENIN 20 YIL ONCE KULLANDIGI TEKNOLOJIYLE GEMI YAPIYOR AMA UCUZ DIYE NE YAZIKKI VALE BILE ORDA GEMI INSA ETTIRIYOR.

- 7 yıl Önce

VALE BEIJING 2011 Eylül teslim tarihli GUNEY KORE STX TERSANESİ nde yapılmıştır.

- 7 yıl Önce

TÜRKİYEDE GEMİ YAPTIRACAK KADAR SALAKMIYIM? DİYEN KARDEŞİM AL SANA CEVAP.ÇİN UCUZMUŞ AL SANA UCUZ ÇİN GEMİLERİ OLANLAR BİLİRLER ,TEPE TEPE ,TEPE ,ÇALIŞTIRIN.

Mehmet Kaptan
Mehmet Kaptan - 7 yıl Önce

Söz konusu gemi Çin değil, G.Kore STX tersanesi yapımı.. Çinliler 20 yıl önceki teknolojiyi kullanıyorsa, Koreliler de 10 yıl, Japonlarda geçen yılki teknoloji kullanıyorlar herhalde.. Biz de son teknoloji ile uzayda gemi yapıyoruz ne de olsa..!

bilir kişi
bilir kişi - 7 yıl Önce

yorum yapanların kaptan olması çok komik. yükleme şartlarına uymazsan gemi kırılır. bunu bilmiyormusunuz? bakınız kore yapımıymış, çin değilmiş. ne oldi?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176