Derince'den Somali'ye "İyilik Gemisi"

Derince Limanı'ndan hareket edecek gemiyle beton santrali, parke taşı fabrikası malzemelerinin yanı sıra 5 bin ton şeker, 5 bin ton un ve yardım paketi taşıyacak.

Derince'den Somali'ye
Türk Kızılayı 'iyilik gemisi' Derince Limanı'ndan Somali'ye ulaşacak
 
Açlıkla mücadele eden Somali'de yaklaşık 2 yıldır insani yardım operasyonunu sürdüren Türk Kızılayı, başkent Mogadişu'nun baştan aşağı yeniden inşa edilmesi için kolları sıvadı. Derince Limanı'ndan hareket edecek gemiyle beton santrali, parke taşı fabrikası malzemelerinin yanı sıra 5 bin ton şeker, 5 bin ton un ile 2 bin 700 aileye yardım paketi Somali'ye ulaşacak.

Somali'de gerçekleştirdiği insani yardım operasyonuyla dikkatleri üzerine çeken Türk Kızılayı, ülkede kalıcı konutların oluşturulması, başkent Mogadişu'nun baştan aşağıya yeniden inşa edilmesi için finansmanını kendisinin karşıladığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin teknik destek verdiği önemli bir projeyi hayata geçiriyor.

"Kentsel Dönüşüm ve Mogadişu Belediyesine Kapasite Kazandırılması" projeleri kapsamında başkent Mogadişu'da kurulan şantiyede beton santrali, parke-bordür taşı üretim ünitesi, şehir mobilyaları üretim atölyesi ve katı atık ayırma ünitesi yer alacak. Şehrin baştan aşağı yenilenmesinin yanı sıra camiler, çeşmeler, okullar ve benzeri kalıcı yapıların yapımı için de kullanılacak iş makineleri ve ekipmanlar ile 90 bin adet konserve kavurma, 5 bin ton şeker, 5 bin ton un ve 2 bin 700 aileye yardım paketi Somalililere ulaşacak. Gemide bulunan 371.4 ton ağırlığındaki beton santrali ve parke taşı fabrikası malzemeleri ile Mogadişu baştan aşağı yenilecek. Somali halkının içme suyunu karşılayacak su pompası ve malzemeleri, mobilya malzemeleri, klimalar, çöp konteynerleri de kentin modern bir yapıya kavuşmasında kullanılacak. Aqua Luna adlı gemi Derince Limanı'ndan yüklenen insani yardım malzemelerini, Mogadişu ve Somali'deki Berbera Limanı'na sevk edecek.

Somali'ye 06 Ağustos 2011 yılında insani yardım operasyonu gerçekleştiren Türk Kızılayı, 2 bin 600 aile için çadır kent kurarak toplam 15 bin 600 kişinin barınmadan gıdaya ve daha birçok ihtiyacını karşılıyor. Bölgeye tesisler kuran, faaliyet gösterdiği bölgede açlığa son veren Türk Kızılayı, ülkeye gönderdiği iş makineleri ve kurduğu şantiye ile yine çok önemli bir çalışmaya imza atıyor. Somali'nin başkenti Mogadişu'da 11 Ağustos 2011 tarihinde Türk Kızılayı Somali Delegasyon Başkanlığı kuruldu. 21 Ocak 2012 tarihi itibariyle bölgede 13 Türk Kızılayı çalışanı ve 201 yerel personel olmak üzere toplam 214 personel, 15 araçla görev yapmakta.

Halen Türk Kızılayı çadır kentinde 2 bin 600 aile (15 bin 600 kişi) ve çadırkent çevresindeki kamplarda yaşayan bin 700 aile (10 bin 200 kişi) ile birlikte toplam 25 bin 800 kişi barınmakta olup, ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin dağıtımı periyodik olarak gerçekleştirilmekte.
YORUM EKLE
YORUMLAR
emekci denizci
emekci denizci - 6 yıl Önce

SOMALIYE YARDIM VAR CALISANLARA MAAS YOK
ARKADASLAR MV AQUA LUNA GEMISI SOMALIYE YARDIM GOTURUYOR ALLAH YOLUNU ACIK ETSIN PRUVASI NETA OLSUN.ANCAK SIRKETTE CALISAN DENIZCIERIN HAKKI NEDENSE VERILMIYOR.2 AY ONCE GEMIDEN AYRILAN PERSONELIN HALA ICERDE ALACAKLARI VAR.SOMALIYE DEVLET YARDIMI TASIYAN BIR SIRKETIN GEMILERINDE CALISAN_AYRILMIS EMEKCILERI SURUNDURMESI NE KADAR ETIKTIR....TAKDIR TUM DENIZ EMEKCILERININDIR..SE LAMETLE

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176