Derince Limanı 36 Yıllığına Özelleşti

TC D.D.İ. Genel Müdürlüğüne Ait Derince Limanının 36 Yıl Süreyle İşletme Hakkının Devri İhalesinde En Yüksek Teklifi, 195 Milyon 250 Bin Dolar ile Türkerler'in

Derince Limanı 36 Yıllığına Özelleşti

TC Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait Derince Limanının 36 yıl süreyle işletme hakkının devri ihalesinde en yüksek teklifi, 195 milyon 250 bin dolar ile Türkerler Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş'ın komisyon başkanlığında yapılan ihalede, önce kapalı ''elemesiz'' teklifler alınırken, elemesiz turda en yüksek yazılı teklif 120 milyon dolar olarak belirlendi.

Daha sonra elemeli turlara geçilirken ilk turda en yüksek 130 milyon dolar teklif verildi ancak en düşük teklif veren 2 firma aynı tutarda teklifte bulundu.

Bunun üzerine Komisyon Başkanı Köktaş, eşitlik bozulana kadar tekliflerin devam edeceğini belirtirken, aynı teklifte bulunan iki şirkete, eşitliğin bozulması için küsuratlı teklifte bulunma tavsiyesinde bulundu.

Sonrasında ilk elemeli turda en yüksek teklif 140 milyon dolara yükseldi, en düşük teklifi veren Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş elendi.

İkinci elemeli yazılı turda ise en düşük teklifi veren Akfen Holding A.Ş-Akfen Altyapı Yatırımları Holding A.Ş. elendi.-Üç grupla açık artırmaya geçildiElemeli yazılı turların ardından kalan 3 grupla, 195 milyon dolar ''başlangıç fiyatı'' ve 250 bin dolar artırım aralığı ile açık artırmaya geçildi.

Toplam 3 grupla geçilen açık artırmanın ilk turunda, Türkerler Ortak Girişim Grubu 195 milyon 250 bin dolar teklif verirken, Çelebi Holding A.Ş-Kocaeli Sanayi Odası Ortak Girişimi Grubu ile Global Altyapı Hizmetleri ve İşletmecilik AŞ. ihaleden çekildi.

Bunun üzerine Türkerler Ortak Girişim Grubu daha ilk turda, 195 milyon 250 bin dolar ile en yüksek teklifi vermiş oldu.

Bunun üzerine ihale komisyonu başkanı Köktaş, ihalenin teknik olarak sonuçlandığını kaydetti. 

Kaynak: sondakika.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan beyaz
hakan beyaz - 12 yıl Önce

valla bence cok ucuza gıttı.liman ederi daha fazlaydı

Feyzi Derin
Feyzi Derin - 12 yıl Önce

kılavuzluk içindemiydi

sadece 36 yılda 200 milyon dolar

ordan kazanılırdı.

römorkaj hariç.

Asıl değerinin

600 milyon dolar

civarında olması lazım.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176