Denizlerimizi onlar koruyor

Deniz polisinin görevi; denizin üzerinde ve altında yaşanan her türlü adli olayları aydınlatmak. Deniz polisleri uzun bir eğitim döneminin ardından denizlere açılıyorlar.

Denizlerimizi onlar koruyor

Deniz polisinin görevi; denizin üzerinde ve altında yaşanan her türlü adli olayları aydınlatmak. Uzun bir eğitim döneminin ardından denizlere açılıyorlar. Bugün Türkiye genelinde 18 bölgede 115 balıkadamı görev yapıyor. 

İzmir Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü bünyesinde 2001 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren ‘İzmir Deniz Polisi Sualtı Grup Amirliği’, görev sorumluluğu içerisinde olduğu Ege Bölgesi’nde sualtında gerçekleştirdiği çalışmalarla göz dolduruyor.

Bugüne kadar bölgedeki sayısız olayı aydınlatan İzmir deniz polisi, bölgede sualtı ile ilgili her türlü ceset, suç aleti, arama-kurtarma, bomba imha, narkotik arama, kriminal gibi adli olaylara bakıyorlar.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürü Çetin Çelik, arama-kurtarma faaliyetleri yanında ; deniz yolu ile yapılan bütün kanunsuz giriş ve çıkışları önlediklerini, kaçak avlanmaya izin vermediklerini ve çevre kirliliğini önlemek amacı ile denizi kirletenlerle mücadele ettiklerini söyledi.

Çelik, İzmir Sualtı Grup Amirliği’nin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında da şunları anlattı :

 “Türkiye’de, aralarında Van, Urfa, Elazığ, İstanbul, Antalya gibi kentlerin olduğu 18 bölgede sualtı grup amirlikleri bulunuyor. İzmir’de sualtı grup amirliği’nde ise 1 amir ile 6 polis memuru görev yapıyor ve bu birimde görev yapan arkadaşlarımız Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 3 ayda bir düzenlenen eğitimlere katılarak temel eğitimlerini alıyorlar. Eğitimlerde; arama-kurtarma, bomba imha, sualtında delillerin kaybolmaması, suç ve suçluların ortaya çıkması konularında teknik ve uygulamalı özel eğitimler alıyorlar. Örneğin; bomba patlamadan nasıl su yüzüne çıkarılabilir, silahtan parmak izi silinmeden nasıl su yüzüne çıkarılabilir gibi konuları öğreniyorlar” diye konuştu.

Çelik, Şube olarak İzmir Limanının dış güvenliği ile liman içeri-sindeki yolcu ve yük taşımacılığının güven içerisinde yapılmasını sağladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak:Nuran Can-İzmir

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
ilhan özkaya
ilhan özkaya - 13 yıl Önce

Başarıların devamını bekler,biz diğer polisler olarak dalış imkanlarından yararlandırılması konusunda yardımcı olunmasını dilerim.

marcos
marcos - 13 yıl Önce

izmir gibi denizle içiçe olan biryerde...6 polis memurunun çalıştıgı bir sualtı timi yetersiz degil mi sizce

efe  coşkun
efe coşkun - 12 yıl Önce

İzmir gibi büyükşehir olan bir yerde 6 tane deniz polisi olması bence çok yetersiz bu soruna acilen çözüm bulunması taraftarıyım.

tugay turhan
tugay turhan - 10 yıl Önce

Bende polis dalgıç olmak istiyorum son 1 ayda baya araştırdım şubesini görevlerini gidip daha çok bilgi almam lazım bence .ok kutsal bi görev

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190