Denizin Altından Elektrik

Enerji Bakanlığı’nın projesiyle Anadolu’da üretilen elektrik Çanakkale Boğazı’nın altından İstanbul’un Avrupa Yakası ve Trakya’ya ulaştırılacak.

Denizin Altından Elektrik

Her geçen gün enerji ihtiyacı artan İstanbul’un elektrik arz güvenliğinin sağlanabilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ‘Çanakkale Denizaltı Kablo Projesi’ hayata geçirilecek. Yüksek gerilim olarak Türkiye’de ilk niteliğindeki projeyle Anadolu’da üretilen elektrik Çanakkale Boğazı’nın altından geçirilerek İstanbul’un Avrupa Yakası başta olmak üzere Trakya’ya ulaştırılacak. İhalesine geçtiğimiz hafta çıkılan projenin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Projede, kullanılacak 4 kilometre uzunluğunda ve bin 600 milimetrekare kesite sahip kablolar denizin bir metre altına gömülecek. Projenin maliyetinin bir kısmı Dünya Bankası’ndan sağlanacak kaynak ile karşılanacak. Toplam maliyetinin ise 700 milyon lira olması bekleniyor.

Bakan Taner Yıldız: Kalite de artacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, projenin niteliği itibariyle Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekki. Söz konusu projenin tamamlanmasıyla birlikte Trakya Bölgesi’nde kullanılan elektriğin hem miktarının hem de kalitesinin artacağına işaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Hükümet olarak bü-tün çabamız, çoğrafi şartlar ne olursa olsun, elektriği ve diğer enerji kaynaklarını güvenli ve kaliteli bir şe-kilde tüm bölgelerimize ulaştırmaktır. Deniz altında geçirilecek kablolar vasıtasıyla İstanbul ve tüm Trak-ya’ya elektrik iletim projesi, bu çabamızın ve hizmet anlayışımızın ürünüdür” diye konuştu.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet kaptan
ahmet kaptan - 7 yıl Önce

Acaba bu hat nereden gececek ? Insallah cok bilenler tarafindan yapilacak bogaz koprusunun altindan gecirilmez. Bir metre altina serilirse umalim kimse demir taramaz o bolgede ! Bir metrede silt ve oynayan kumlar ve topraklar denizalti yuzeyine cikarmazlar, kimbilir daha ne bilinmeyenler olur, bogaz akintisi bu ! En onemli kopruden uzak tutmak derim ..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176