Denizi olmayan şehirde gemi imal edildi!

Çorum'da hidrolik makine ve vinç imalatı yapan Hakan Özakıncı isimli sanayici, balıkçıların talebi üzerine 14 metre uzunluğunda gemi imal etti.

Denizi olmayan şehirde gemi imal edildi!

Çorum'da hidrolik makine ve vinç imalatı yapan Hakan Özakıncı isimli sanayici, balıkçıların talebi üzerine 14 metre uzunluğunda gemi imal etti.

Sanayi sitesinde, Hüsamettin Özakıncı ile oğlu Hakan Özakıncı, yaklaşık 3 yıl önce balıkçı tekneleri ve gemiler için vinç imalatına başladı. İmal ettikleri vinçleri kurmak için Samsun'da bir firmaya giden Özakıncı, firma yetkilisinin dert yanması üzerine katamaran imali için çalışma başlattı. Alanya'dan gemi projesi alan ve 1 buçuk yıl fizibilite çalışması yapan sanayici Hakan Özakıncı, 'Vinç siparişi aldığımız firmaya kurulum için gittiğimiz de oradaki yetkili kişi bize 'vinci farklı yerden alıyoruz, geminin motorunu farklı yerden alıyoruz daha başka ekipmanlarını da farklı firmalardan temin ediyoruz ' dedi. Gemideki bir arızada 4 ayrı firma ile muhatap oldukları ve işlerinin güçleştiğini söyledi. Bizde bunun üzerine gemi yapmaya karar verdik. Yaptığımız çalışmalar sonucunda projemizi firmaya sunduk onlarda kabul etti. Denizi olmayan kentimizde gemi yapmanın heyecanını yaşadık.' dedi. 

Katamaran üretme teklifini kısa süren bir araştırma sonucunda kabul ettiklerini ve üretim çalışmalarına aynı hızla başladıklarını söyleyen Özakıncı, 'Çorum'da ilk kez gemi yapacak olmanın heyecanıyla işe koyulduk. Asıl heyecan duyduğumuz konu, tekne ve gemi sektörü ile Çorum'u tanıştırma fırsatı bulmaktı. Başaracağımız inancıyla çıktığımız yolda, sektöre Çorumlu bir firmanın kabiliyetini ve kaliteli işçiliğini sunmuş olduk.' şeklinde konuştu. 

Yaklaşık 2,5 ayda üretimini tamamladıkları katamaranın 14 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde olduğunu belirten Özakıncı, katamaranın tüm mühendislik ve imalat aşamalarının kendilerine ait olduğunu dile getirdi. 

"SANAYİDE ESPRİ KONUSU OLDUK" 

Geminin yapımı esnasında sanayi esnası tarafından espri konusu olduğunu söyleyen Özakıncı, 'Firmamıza gelen müşteriler, diğer esnaf ve yoldan geçenler, caddedeki gemiyi görünce şaşırıyorlar. Firmamıza gelip, üretiminin nasıl yapıldığını soranlar oluyor.' diye konuştu. 

Yapımı tamamlanan geminin önümüzdeki günlerde Samsun'un Bafra ilçesindeki Alaçam Barajı'na indirileceği belirtildi. 

Çorum Valisi Sabri Başköy ile Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, firmayı ziyaret ederek, imalat hakkında bilgi aldı. Burada konuşan Vali Başköy, kent için hayırlı olması dileğinde bulunarak 'Çorum'un sanayi potansiyeli ortada. Girişimci ve müteşebbis sanayicilerin yanı sıra yeni buluşlara yelken açan başarılı sanayicilerimizin varlığı bizleri gururlandırıyor." dedi. 

ÇTSO Başkanı Başaranhıncal da Çorum sanayicisinin her geçen gün sanayi alanında kendini gösterdiğini belirterek, bunun en bariz örneklerinden birinin de üretilen gemi olduğunu söyledi.


 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190