Denizi Olan Her İle Tekne Park

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı denize kıyısı olan her ile Tekne Park yapacak.

Denizi Olan Her İle Tekne Park


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı denize kıyısı olan her ile Tekne Park yapacak. Tekne Parklar, tekne sahibi olan vatandaşların teknelerini güvenli ve ucuz bir şekilde barındırabilecek ve tekne bakım-onarım işlemlerini yapmalarına imkân sağlayacak mekanlar olacak.
 
Yeni Şafak gazetesinden Ayfer Mallı'nın haberine göre Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yeni bir projeye daha imza atıyor. Dünyada sadece gelişmiş ülkelerde örneği olan projeyi hayata geçirmeyi planlayan Bakanlık bundan sonraki süreçte denize kıyısı olan şehirlerde tekne parklar inşa edecek.
 
Yüksek kiralar alan yat limanlarına rakip olacak olan tekne parklarla birlikte amatör denizcilik, artık sadece zenginlerin hobisi değil normal düzeyde maddi gelire sahip vatandaşın da hobisi olabilecek.
 

AMATÖR DENİZCİLİĞE TEŞVİK AMAÇLI
 
Ulaştırma Bakanlığı'nın proje kapsamında hazırladığı raporda konuya ilişkin şunlar kaydedildi; 'Halkının büyük bir bölümü deniz kıyısında veya kıyıya yakın bölgelerde yaşayan ülkemizde amatör denizcilik istenilen ölçüde gelişme sağlayamamıştır. Amatör denizcilik halkımızın gözünde maddi gelirinin çok üzerinde olan lüks bir denizcilik faaliyetidir. Tekne veya yat sahibi olan vatandaşlarımızın da en büyük sorunu güvenli ve uygun maliyetli barınaktır. Ekonomik ve çevre koşullarının iyileştirilerek, halkımızın amatör denizciliğe teşvik edilmesi gerekmektedir.'
 
LÜKS OLMAKTAN ÇIKIYOR
 
Bu kapsamda Bakanlık Tekne Park projesi ile tekne sahibi olan vatandaşların teknelerini güvenli ve ucuz bir şekilde barındırabilecek ve tekne bakım-onarım işlemlerini yapmalarına imkân sağlayacak alanlar oluşturma kararı aldı. Böylece Bakanlık artık bireysel denizcilik faaliyetlerinin lüks bir yaşam tarzından çıkarmayı hedefliyor.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖMER SİLE
ÖMER SİLE - 5 yıl Önce

Söz konusu habere dair örnek uygulamalardan birisi İstanbul İstinye Koyunda yapıldı. İstanbul Belediyesinin İSPARK şirketi yaptı. Bu koyda amatör denizcilerin makul bir bedel karşılığı veya bedelsiz yararlanabileceği bir Tekne Park beklenirken; bağlama ücreti diğer Marinaların ücretleri ile yarış eden bir ticari yapılanma oluştu. Buraya bu fiyat şartlarında bile hangi teknelerin bağlanabileceği ve seçimin hangi kriterlere göre yapılacağı anlaşılamadı. Bu örnek var iken yenilerinin farklı olacağını düşünmek mümkün değil. Spor ve rekreasyon alanı olarak Maltepe sahillerinde yapılan dev dolgu alanı ve mendirek arkasına da yine aynı şekilde uygulama yapılacağı kesin.
Özel sektörün marina yapmak için gereken izinlerin tamamını alması 8-10 sene sürerken Belediyeler bu izin süreçlerinden geçmeden rahatlıkla istedikleri yapıları istedikleri yerlere yerleştiriyorlar. Bugün 10 metre boyunda bir teknenin yıllık Marina ücretinin 12.000 TL civarında olduğunu göz önüne alınca bu işteki niyet ortaya çıkıyor.

sos
sos - 5 yıl Önce

Öncelikle bu düzgün ve yerinde tespitlerinizden dolayı teşekkür ediyorum ve Hayretle izliyorum denizhaber muhalif seslerin yorumlarınada yer vermiş.Ayrıca sadece bunlar değil balıkçı barınaklarınada yatların bağlaması ve gerçek balıkçı ve ekmeği için uğraşanlar için dert olmaktan başka bir amacı yoktur sadece ve sadece bu barınakların balıkçılarında kiralaması ilginç değil mi

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190