Denizi Kirletenlere Ceza Yağdı

Boğaz'dan geçen gemileri denetleme yetkisini 11 ay önce devralan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Denizi ve Boğazları kirleten gemilere ceza yağdırdı.

Denizi Kirletenlere Ceza Yağdı

Denizi kirleten gemilere 7 milyon YTL ceza kesildi

Boğaz'dan geçen gemileri denetleme yetkisini 11 ay önce devralan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Denizi ve Boğazları kirleten gemilere ceza yağdırdı.
 
Bir yıl içerisinde 90'ı Türk bandıralı olmak üzere 300 gemiye yaklaşık 7 milyon YTL ceza kesildi. Cezaların büyük kısmını gemilerden denize bırakılan kirli sular oluştururken en ağır ceza petrol türevi bırakanlara verildi.

Boğaz'ın ve denizin kirliliğini önlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kontrollerini sıkı tutuyor. İstanbul ili deniz sınırları içerisinde kontrolleri düzenli olarak yapmak isteyen Büyükşehir, bu amaçta kullanılmak üzere iki adet kontrol botu aldı. Bu araçlardan biri Tuzla-Pendik bölgesinde diğeri ise Yenikapı-Zeytinburnu bölgesinde 12 zabıta 3 çevre mühendisi ile 24 saat aralıksız denetim yapıyor.

Denetimler denizle birlikte havadan da sürdürülüyor. 2006 Kasım'ından itibaren helikopterle de denetim yapan belediye, yangın söndürme uçaklarından da yardım alıyor.

Haber:Mükremin Albayrak, İstanbul 

Alıntı: ZAMAN Gazetesi
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
boran  al
boran al - 12 yıl Önce

doğa ve deniz severlere selam

bu haberi okuyunca bir denizci olarak baya sevindim.

ama bilmediğim bir şey var kesilen bu cezaların paralarının nereye gittiğidir.

ya arkadaş ceza kesme demiyoruz kes ama kirletilen denizide temizlemek için bir önlem al. yani adam sen denizi kirlettin al sana ceza ee gerisi yok. olurmu böyle şaçmalık

sadece 12 zabıta ve 3 çevre müh. bu işlere yeterli olmaz.diyeceğim şu sevgili dostlar herkez işini tam yapacak cezayı keseceksin ama kirletilen denizide anında temizleyeceksin.yoksa neden ceza kesiyorsunki marifet o parayı toplamak değil gereken tüm önlemleri almak olmalıdır.

aksi taktirde ceza kesmenin çok anlamı yoktur kanımca.saygılarımlacumhur  tekneci
cumhur tekneci - 12 yıl Önce

1990 yılların başında US.Kanada ortak girişimi ile Temiz ballast

suyu kanunu yürürlüğe girdi.Bizde ise daha yeni yeni bu kanun

uygulanmaya başlandı.Amerika-Avrupada aranan tek şart ballast sularının yağlı atık olmaması şartı ile denize basılabilmesidir.

Bir gün Norfolk limanında coast guard denetimi sırasında yetkili us.coast guard zabiti bize yemek atıklarını ve lavoba sularını içinde yag ve plastik olmaması şartılayla denize bırakılabileceğini söylemiştir. Türkiye de ise kral dan çok kral cılık anlayışı ile gv.den veya borda dan akan her türlü suya ceza kesilmektedir. Bu işler belediye zabıtalarının işi değildir.Dünyada bu işleri en az 10-15 yıl deniz tecrübesi olan kişiler yapmaktadır. Tecrübeli denizcilerin bu alanlarda görevlendirilmesi gereklidir. Yoksa diğer türlü bindiğimiz dalı kesmekten başka bir iş yapmış olmayız.

saygılarımlaCumhur Tekneci

Kaptan

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176