Denizi Kirleten Gemiye Ceza

Çanakkale Boğazı'ndan geçerken denize sintine boşalttığı belirlenen Saint Vincent bandıralı "Naftobulk-3"adlı yük gemisine 34 bin 93 YTL ceza kesildi.

Denizi Kirleten Gemiye Ceza

Canallağe Boğazı'ndan geçerken denize sintine boşalttığı belirlenen Saint Vincent bandıralı "Naftobulk-3"adlı yük gemisine 34 bin 93 YTL ceza kesildi.

Ünye'den İtalya'ya giden 101 metre uzunluğundaki 3 bin 908 grostonluk 5 bin 200 ton bentonite yükü taşıyan geminin, Akbaş Feneri mevkisinde denize sintine ( Yağ ve akaryakıt atığı)boşalttığını gören Türk bandıralı `Necla Abla` adlı geminin mürettebatı, telsizle Gemi Trafik Hizmetleri'ne (VTS) ihbarda bulundu.

Bunun üzerine Gemi Trafik Hizmetleri , Söndüren 4` adlı römorkörü bölgeye sevk ederek, olayı Sahil Güvenlik ekiplerine bildirdi. Bu arada, söz konusu gemi kaptanı ile kurulan telsiz bağlantısıyla geminin Akbaş Fenerii önlerinde demirlemesi istendi.

Yetkililer, geminin Sahil Güvenlik refakatinde Karanlık Liman bölgesinde demirletildiğini, kaptanına çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle 34 bin93 YTL ceza kesildiğini bildirdiler.

Yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından, geminin seyrine devam etmesine izin verildiği öğrenildi.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
YORUMLAR
melih ayhan
melih ayhan - 12 yıl Önce

Denizimizi kirleten bu gemi ve diğer gemilerin kaptan ve işletmecileri.Sizlere, sizin atalarınız temiz bir çevre bıraktılar.Peki siz çocuklarınız ve torunlarınızına neden ihanet ediyorsunuz?Neden onların geleceğini kirletiyorsunuz?Sizlere verilen para cezası bence kesinlikle caydırıcı değil.Denize bıraktığınız o sintinenin içerisinde sizleri yüzdürmeliki kirlenmek nasıl olur anlayasınız!

hüsamettin canbilen
hüsamettin canbilen - 12 yıl Önce

Bizler İstanbul Boğazında görev yapan kılavuz kaptanlar olarak transit geçiş yapan gemilerden bazılarının sanki köfteci dükkanı gibi bacalarından çıkan aşırı duman için yaptığımız şikayetlerin cevapsız kalmasından şikayetciyiz.

Çevre kanununda yalnızca gemilerden denize yapılan atıklar sebebiyle ceza kesilmesi söz konusu olduğu söylenerek bu tür gemilere bir yaptırım uygulanmamaktadır.

Türkiyenin taraf olup imza attığı MARPOL anlaşmasından kaynaklanan hava kirliliği ile mücadele ve önleme kuralları göz ardı edilmektedir.

Cevre bakanlığı,Belediye ve Sahil güvenlik komutanlığının bu konuda bir araya gelerek konuyu MARPOL yönünden değerlendirme yapması ve ceza uygulamasına gitmesi gerekir.Boğza kılavuz kaptanları adına

Hüsamettin Canbilen

Ali Zeybek
Ali Zeybek - 12 yıl Önce

Her 2 arkadaşımada yorumlarında katılıyorum. Acaba bu gemi Amerikan karasularında böyle bir şey yapsa ne kadar ceza alırdı size sorarım. Caydırıcı cezalar kesilmesi koruyucu önlemlerin artmasını sağlar.Saygılarımla...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176