Denize indiğiyle kaldı, Limanda bekliyor...

Türkiye'nin ilk yerli araştırma gemisi 'Seydi Ali Reis' teknesi, araştırmalarda kullanılacak gerekli ekipmanları olmadığı için 8 aydır limanda bekliyor.

Denize indiğiyle kaldı, Limanda bekliyor...

SİNOP Üniversitesi tarafından bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere denize indirilen Türkiye'nin ilk yerli araştırma gemisi 'Seydi Ali Reis' teknesi, araştırmalarda kullanılacak gerekli ekipmanları olmadığı için 8 aydır limanda bekliyor.

Sinop'ta 3 milyon 325 bin liraya mal olan 'Seydi Ali Reis' gemisi, geçen yıl Eylül ayında Sinop'un Türkeli ilçesinde düzenlenen törenle denize indirildi. 22.2 metre uzunluğunda, 7,5 metre genişliğinde olan gemide, laboratuvarlar bulunuyor. Araştırmalarda kullanılacak ekipmanların temini için ihale aşamasında olduklarını belirten Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, "Biz gemiyi suya indirdik, ama geminin su ürünleri, balıkçılık, kirlilik, sismik, biyolojik araştırmalarında kullanılabilecek teknik donanımlarının hepsi henüz tam değil. Gemimizin hem karasularımızda, hem de uluslararası sularda araştırmalar yapabilmemiz için bir takım gelişmiş teknik donanıma sahip cihazların alınması için süreci başlattık. Tam teşekküllü bir araştırma yapabilmek için gerekli cihazların alım safhasında olduğu için araştırma yapamıyoruz. Şu anda açık denizde araştırma yapabilecek vinç sistemiyle atılan ve 600 metre derinliğe kadar deniz sularının yapısını denizdeki canlıların yapısını gözlemleyecek cihazlarımız henüz yok. Bu cihazların alımı için ihale aşamasındayız. Bu cihazlar yurt dışından gelecek. Tabi sadece cihazları almak yeterli değil, akademisyen arkadaşlarımızın da proje üretmeleri lazım" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sanane banane
sanane banane - 6 yıl Önce

3 325 000 tl gerçekten çok büyük rakam ve bence soruşturma açılmalı ?

T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Yazık, bazen böyle yapıyorlar. Tam donanım maliyeti hesaplanıp ona göre gemi inşa edlse ya! Şimdi bu kadar tahsisat var, yapalım sonra da donanım parası gelir diyerek inşaata başlanmış. Geri kalan parası hemen verilse de gemi olduğu yerde çürümese. İnşallah tahsisatı gelir. Allah kolaylık versin.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190