Denizde Sallanmayan Katamaran Yaptılar

Antalya'nın Manavgat ilçesinde gemi yapım merkezi, deniz, göl ve ırmak suyunda sallanmayan katamaran yaptı.

Denizde Sallanmayan Katamaran Yaptılar

Antalya'nın Manavgat ilçesinde gemi yapım merkezi, deniz, göl ve ırmak suyunda sallanmayan katamaran yaptı. Tabanı bilye üzerine kurulu olan ve su üstünde sallanmayan katamaranın deniz, göl ve ırmakta seyir takip ederken yolcularına deniz tutması yaşatmayacağı belirtildi. Manavgat Çobanyıldızı Gemi Yapımı Firması Sahibi Ramazan Taş, denizde sallanmayan lüks yatı Almanya'da bir gemi mühendislik firmasına 600 bin dolara yaptırdıklarını söyledi.

Lüks yatla Manavgat Irmağı'nda Alman gemi mühendisi İvan Klaus ile birlikte deneme sürüşü yapan Taş, yatın altına yaptıkları özel bilyeli sistemle deniz dalgalıda olsa üst tarafta sallanma olmayacağını kaydetti. Almanların yapımı devam eden katamarana Alman mucizesi isminin verdiğini belirten Taş, 150 beygir gücündeki yatın saatte 20 mil hız yaptığını söyledi. Katamaranı 2,5 ay sonra patentini alan Alman firmasına teslim edeceklerini belirten Taş, geminin projesini Alman mühendis İvan Klaus'un hazırladığını, mühendisin yatın deneme sürüşünü başarılı bulduğunu ifade etti. Taş, " Katamaranı 2 ay sonra teslim edeceğiz. Yatın en önemli özelliği denizde, gölde ve ırmakta yolculuk edenlerin sallanmaması. Bu aynı zamanda 4 bin yıllık denizcilik tarihinde de bir ilk olacak. Biz de yatın yapımını tamamen Manavgat'ın tanıtımı için yaptık. Bölgemizde yat yapımcılığının yaygınlaşmasını istedik. Mobilya döşemleri yapıldıktan sonra yatı Hırvatisyan’a gönderilecek." dedi.

Alman gemi tasarım mühendisi İvan Klaus, Manavgat'ın gemi yapımında marka olduğu için kataramanı Türkiye'de yaptırdıklarını belirtti. Katamaranın deneme sürümünün başarılı olduğunu belirten Klaus, yapılan yatın denizde sallanmayan ilk ve tek sallanmayan gemi unvanına sahip olacağını kaydetti.

 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176