Denizcilik Sektörüne Sevindirici Haber

NORDEA, gelecek yıldan itibaren sektörün tarihinin en kötü krizinden toparlanmaya başlayacağını ve navlun fiyatlarının ve varlık değerlerinin artacağını öngördü.

Denizcilik Sektörüne Sevindirici Haber
Nordea Bank AB (NDA), İskandinavya’nın en büyük borç veren bankası, denizcilik sektörünün gelecek yıldan itibaren tarihinin en kötü krizinden toparlanmaya başlayacağını ve navlun fiyatlarının ve varlık değerlerinin artacağını öngördü.
 
Nordea’nın Oslo’daki denizcilik biriminin başındaki isim olan Hans Kjelsrud, “2013 pek çok segmentte zor bir yıl olacak, biz muhtemelen daha geniş pazarda 2014’ten itibaren kademeli bir iyileşme görmeye başlayacağız” dedi. Telefonla yapılan görüşmede, “Bir kere biz bu yılı atlatalım, yeni gemi teslimatları çok daha düşük olacaktır. Biz inanıyoruz ki 2014 2013’ten daha iyi olacak, ve 2015 de 2014’ten daha iyi olacaktır” şeklinde konuştu.
 
Nordea, dünyanın beşinci-büyük nakliye bankası, Commerzbank AG dahil olmak üzere diğer Avrupa bankaları, kredileri keserken o sadık kaldı. Gemi taşımacılık sanayi, şimdi krizin beşinci yılında, Avrupa’nın borç krizi sonrasında talepteki daralma ve kapasite fazlasının ve düşük navlun oranları, yüksek yakıt fiyatları ve varlık değerlerindeki azalmadan zarar gördü..
 
Endüstri çapında bir kazanç ölçüsü olan ClarkSea Endeksi, gemi brokerlik kuruluşu Clarkson Plc’ye göre, bu yıl 1990 yılından bu yana en düşük rakam olan 9187 $ günlük ortalamayı gördü. Clarkson ve Oslo’da bir deniz araştırma şirketi olan Fearnley Consultants AS’a göre, kuru dökme yük gemileri ve süper tanker filoları, 1980’lerden bu yana böyle bir arz fazlası görmemişti. Kjelsrud’a göre küresel ekonomi toparlanırken şimdi deniz taşımacılığında da iyileşme belirtileri var.
 
Gemi Fiyatları
 
“Bizim şu anda gördüğümüz kadarıyla, ABD sıkılaştırıcı gibi görünüyor ve Çin hakkında bazı belirsizlikler yılın ilk aylarında vardı ancak orası da sorunsuz görünüyor” şeklinde görüş bildiren ”Kjelsrud; “Avrupa piyasaları da en azından dibi görmüş izlenimi veriyor” dedi.
 
Kjelsrud’a göre küresel ekonomik büyüme “belirgin bir şekilde taşınan yük miktarında artmaya yol açacaktır ve tarihsel olarak, navlun fiyatları toparlanır ve artmaya başlarsa, bu aynı zamanda gemi fiyatlarını da yukarı çekecektir”.
 
Tüm gemi tiplerinde ikinci el fiyatlarını içine alan Clarkson endeksine göre, gemi değerleri Ağustos ayında %2,9 luk bir artış gösterdi, bu Şubat 2011 tarihinden bu yana görülen en büyük sıçrama. 2007 yılından bu yana da ilk kez yıllık bazda ibre kazancı işaret ediyor.
 
Beş yaşındaki Capesize, dökme yük gemilerinin en büyük tipi, Baltık Borsası fiyatlarına göre 33,5 milyon dolar ile %14’lük bir artış göstererek 2010 yılından bu yana ilk kez kazandırdı. Bu gemilerin değerleri 2008 yılında 153.8 Milyon $ iken bu yılın başlarında 29,5 milyon $ olarak büyük bir çöküş yaşamıştı. 
YORUM EKLE
YORUMLAR
DENİZCİ
DENİZCİ - 5 yıl Önce

BİZİM DEĞERLİ ARMATÖRLERİMİZ AMAN HA BU HABERİ GÖRMESİN SAKLAYIN SONRA PARA KAZANIYORLAR GÖRÜNÜP MİLLET MAAŞ İSTER.BÖYLE KAZANAMIYORUZA DEVAM

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190