Denizcilik Müsteşarlığı Kapatılacak

1965 yılında çıkartılan Memur Yasası, ismi dahil tamamen değiştirilecek. Denizcilik Müsteşarlığı kaldırılacak, görevleri Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek.

Denizcilik Müsteşarlığı Kapatılacak

1965 yılında çıkartılan Memur Yasası, ismi dahil tamamen değiştirilecek. Çelik, çağın ihtiyaçlarına yanıt vermeyen, yeni kamu yönetimi anlayışıyla bağdaşmayan yasanın tüm unsurları ile gözden geçirileceğini söyledi.

Çelik, bir grup gazeteciyle sohbetinde şu bilgileri verdi: 657 sayılı devlet memurları yasası yaşlandı. Artık emekliye ayrılması gerekiyor. 5 ayrı kamu personel rejimi düzenlemesi var. Hepsi tek elde toplanacak.

Devlet Personel Başkanlığı çalışma yürütüyor. Bu meseleye neşter vuracağız. Tarifler yeniden Yapılanmaya acil bölümlerden başlanacak, uzun vadede tamamı değişecek.

İKİ AYRI ÇALIŞMA YAPILIYOR

İki ayrı çalışma yapılıyor. Memur tanımından başlayarak, her şeyi yeniden tarif edeceğiz. Eşit işe eşit ücret sistemi, tüm ayaklarıyla hayata geçecek. Kanun Hükmünde Kararnamelerle üst düzey yöneticiler için uygulamaya koyacağımız ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasını tüm kademelere yayacağız.

Kurumlararası transferi ortadan kaldıracağız. Ücret ayarlamasıyla Doğu ve Güneydoğu’yu sürgün yeri olmaktan çıkaracağız. Sadece İstanbul, Ankara’da değil, Kars’a ve Ağrı’ya gidip çalışmak isteyecekler. Çalışılan bölgenin durumuna göre ücret uygulaması olacak.

MAAŞLAR EŞİTLENECEK

Müsteşar, genel müdür, genel müdür yardımcısı düzeyinde maaşlar eşitlenecek. Bürokrat maaşlarına alt ve üst sınır gelecek. Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİ) tarih olacak. Bu kurum, Devlet Personel Başkanlığı bünyesine alınacak. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak.

Denizcilik Müsteşarlığı kaldırılacak, görevleri Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek. Çalışma Bakanlığı’nın 21 bölge müdürlüğü, 81 ildeki İş-Kur müdürlükleri kapatılacak.

Bu birimler illerde ‘Çalışma ve İstihdam İl Müdürlükleri’ adı altında toplanacak. SGK bünyesinde Emeklilik ve Sigorta adı altında iki genel müdürlük kurulacak."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Çalışanların mağdur edilmemesi için formül geliştiriyoruz. Mevcut çalışanların haklarının yasanın çıktığı tarih itibariyle korunması, sonra da kurulacak fona devredilmesi önerisi var. Düzenlemenin yasa yürürlüğe girdikten sonra işe başlayanlara uygulanması da öneriliyor. Bugünün konusu değil, bu yasama döneminde de gelmez.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
erol
erol - 8 yıl Önce

Başlıktanda anlaşılacağı gibi 3 tarafımız denizlerle cevrili bu ülkede orman bakanlığı bile var ama bırakın denizcilik bakanlığı müsteşarlığa bile gerek görmeyen bunu ulaştırma bakanlığına bağlayıp konuyla uzaktan yakından alakası olmayan insanlar'la sıkıntılarımızın nasıl cözüleceğini bunu düşünen ve bu uygulamayı yapmak istiyenlerin kendisine sorması gerek.Sayın bakanımız gemi inşa müh. tabiyki sektörün ve deniz calışanlarının sorunlarını bilmekte ve cözümü için caba sarfetmektedir ama her gelen sayın ulaştırma bakanımızın bu konuda bilgi sahibi olması gerekmemektedir. Bu durumda denizciliğimizin ne durumda olacagı taktirlerinize sunarım. Lütfen dünyadaki örnekleri önceliyerek geriğinin yapılması gerektiğimi en iyi dileklerimle umuyorum ummak istiyorum saygılarımla Erol BÜYÜK

İLTER GÖKCAN
İLTER GÖKCAN - 8 yıl Önce

Denizciliğin dünya ve insanlık açısından önemi kelimelerle ifade edilemeyecek kadar fazladır. Bu önem ve insanlığın gelecek kaygısı, denizlerin devletler ve insan toplulukları için vazgeçilmez hayat alanı olduğu gerçeğini karşımıza çıkarmaktadır. Denizcilik, deniz ulaşımı- gemi işletmeciliği, tersanecilik, deniz ürünleri-balıkçılık gibi deniz kaynakları, çeşitli deniz sporları, deniz-yat turizmi, ve bu saydıklarımızla ilgili tesisler vb gibi büyük ve çeşitlilik gösteren sektörel faaliyetleri-etkinlikleri kapsayan, yaşatan bir alandır.Dolayısıyla böylesine getirileri olan bir kurumun tek bir çatı altından alınarak ayrı Genel Müdürlükler şeklinde düzenlenmesinin çeşitli sıkıntılar yaşatabileceğini düşünüyorum. Mademki iki Müsteşarlığın bir Bakanlık altında yer alması pek uygun görülmüyor o halde Diyanet işleri Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı gibi yine kendine has bütün birimlerini içerek şekilde Denizcilik İşleri Başkanlığı şeklinde bir düzenleme yapılarak personelinde özlük hakları korunarak Ulaştırma Bakanlığına bağlanmasının daha uygun olacağı kanısındayım.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176