Denizcilik Eğitimi Komisyonda

Ertelenen toplantı 06.01.2005 Perşembe günü (Yarın) saat 11.00 de TBMM’de “İmar ve Ulaştırma Komisyonunda” görüşülecek.

banner227

Denizcilik Eğitimi Komisyonda

Ertelenen toplantı 06.01.2005 Perşembe günü (Yarın) saat 11.00 de TBMM’de “İmar ve Ulaştırma Komisyonunda” görüşülecek.

05 Ocak 2005 Çarşamba 14:37
1667 Okunma
Denizcilik Eğitimi Komisyonda

   Denizcilik eğitimi veren kurs niteliğindeki eğitim kurumlarına üniversite mezunları ile aynı düzeyde yeterlik belgesi verilmesine kapı açan ve bu nedenle; "Üniversitelerin haksız rekabete tabi tutularak kalitesinin düşmesine yol açacağı ve genelde dDenizcilik Eğitiminin yozlaşmasına neden olacağı" savıyla ilgili meslek kuruluşlarınca yoğun eleştirilere maruz kalan Kanun Tasarısı; Denizcilik Müsteşarlığı'nın ısrarı ve armatörlerin söz sahibi olduğu Deniz Ticaret Odası'nın desteği ile Ulaştırma Komisyonu'na kadar gelmiş bulunuyor.

   Denizcilik Eğitiminde; ÖZEL KURSLARIN  her seviyede eğitim vermelerini olanak sağlayacak söz konusu Kanun Tasarısı için komisyon toplantısı aslında 23.12.2004 Perşembe gününe planlanmıştı; ancak o tarihte toplanan komisyon toplantıyı çeşitli nedenlerle erteledi.

    Ertelenen toplantı 06.01.2005 Perşembe günü (Yarın) saat 11.00 de TBMM’de “İmar ve Ulaştırma Komisyonunda” görüşülecek.

    Komisyon 16'sı  AK parti, 8'i CHP'lki olmak üzere 24 Milletvekilinden oluşuyor.  Komisyon başkanlığını AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa DEMİR yapıyor.

    Komisyonu teşkil eden diğer birimler, Denizcilik Müsteşarlığı, Deniz Ticaret Odası; YÖK, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı.

    İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği ise bu toplantıda dinleyici olarak bulunacak komisyon başkanlığının gerek duyması halinde derneğe söz verilebilecek.

     Denizcilik Müsteşarlığı ve DTO’nın bu toplantıda en üst düzeyde temsil edileceği ve kanun tasarısının komisyondan geçmesi yönünde görüş bildireceği tahmin edilmektedir.

     Toplantıya kimlerin katıldığı ve hangi yönde nasıl savunma yaptıkları ve tüm gelişmeler daha sonra Denizhaber okuyucularına ulaştırılacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ULAŞ DURALİ 2005-01-05 15:27:00

BOYLE BIR HAKSIZLIK NASIL YAPILABILIR? NASIL OLURDA KURS SEVIYESINDEKI EGITIM KURUMLARI FAKULTE SEVIYESINDEKILERLE BIR TUTULUR? HEM DE DENIZCILIK MUSTESARLIGININ ISRARI ILE!!HEM DE BIZLER , ARTIK YETKILI KISILERIN DENIZCILIGIN ICINDEN GELEN INSANLAR OLDUGUNA SEVINIRKEN...

Avatar
Süleyman Taşkın 2005-01-05 16:00:29

AB giriş sürecinin tartışıldığı bugünlerde çıkarılmak üzere tartışılan kanunun tasarısının;Üniversitelerin haksız rekabete tabi tutularak kalitesinin düşmesine yol açacağı ileride denizcilik sektöründe büyük maduriyetlere yolacaçağı kanısındayım.Komisyon üyelerinin sağduyulu olarak kanun tasarısı üzerinde tekrar tekrar düşünmelerini ona göre karar vermeleri konusunda bilgilerinize arzederim.

Avatar
mustafa AKARCA 2005-01-05 16:25:13

sayın müsteşarın rekabet koşullarını türk denizcisinin aleyhine kullandırtmaktadır.

komisyonun kabul etmemesini diliyorum

saygılarımlamustafa akarca

Avatar
Cahit İstikbal 2005-01-05 19:59:51

Montaigne der ki: "Gideceği limanı bilmeyene hiç bir rüzgardan hayır gelmez". Bizim denizcilik eğitiminde makro hedeflerimiz ve politikamız nedir? Kurslara Fakülte ile aynı giriş seviye hakkı verilmesi denizciliğimize ne getirecektir, ne götürecektir? Bu konuda gerekli hesaplamalar yapılmış mıdır? Meslek kuruluşları ve Ticaret Odası arasında konsensüs sağlanmış mıdır? Bütün bunlar yapılmadan böyle bir tasarının Komisyona gitmesi yanlıştır. Denizcilik Müsteşarlığının çok değerli denizci kadrolarının dirayetli kaptanlar olarak gemiyi yalancı akıntılara kaptırmadan doğru yolda ilerletmeye -tüm esen yellere rağmen- inancımı sürdürüyorum.

Avatar
Fatih 2005-01-06 11:30:29

Mezun olduğu okulu unutup bu tasarıyı savunan bir müsteşar....

Ulusal denizcilik bildirgesinin alyında imzası olan millet vekilleri.....

siyaset uğruna yaptıkları.....

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176