Deniz suyunu ilk Avşalı içecek

Türkiye'nin ilk deniz suyundan içme suyu üretme projesi Avşa Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Tesisin ihalesi, 5 Eylül 'de gerçekleştirilecek.

Deniz suyunu ilk Avşalı içecek

Deniz suyunu ilk Avşalı içecek

Türkiye`nin ilk deniz suyundan içme suyu üretme projesi Avşa Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor
 
BalIkesir `de Avşa Belde (Avşa Adası ) Belediyesi `nce yapımı planlanan deniz suyu arıtma tesisinin ihalesi, 5 Eylül `de gerçekleştirilecek. Avşa Belediye Başkanı Cevdet Çağlar , 20 Ağustos `taki ihalenin, katılacak 5 uluslararası firmanın ek süre istemesi üzerine ertelendiğini söyledi. Projenin ilk bölümü olan 150 kilometrelik isale hattı ve 3 bin tonluk 2 adet su deposunu içeren bölümün 4 milyon YTL `ye tamamlandığını anlatan Çağlar , `Küresel ısınma sebebiyle yer altı suları çekiliyor . Zaten su sıkıntısı çekilen adada bu gidişle su bulamayacağız. Bu korkumuz bizi yeni projelere yöneltti. Kuveyt gezisi sırasında Kızıldeniz `de uygulamayı gördüm ve bu projeyi Türkiye `de gerçekleştirmeye karar verdim` dedi.


Çağlar , arıtma suyunun kalite olarak normal içilen sudan bir farkının olmayacağını kaydederek, `Sağlık Bakanlığı `ndan izin alarak pet şişe üretimi bile yapabiliriz. İller Bankası ile belediyemizin ortak çalışması olan projenin yeterlilik ihalesi yapıldı. İhaleye 5 firma girdi. Projelerini tamamlayıp İller Bankası `na verecekler. İhale 5 Eylül`de yapılacak` dedi. Proje hayata geçirildiğinde, üretilecek 1 ton suyun maliyetinin 1 YTL olarak hesaplandığını kaydeden Çağlar , şöyle devam etti: `1 saniyede 46 litre su üreteceğiz ama kapasite 110 litreye çıkabilecek. Avşa , denizden içme suyuna 2008`de kavuşacak. Su sıkıntısı çeken komşu adalarımıza bile su vermeyi düşünüyoruz.`

Vatan
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol Eron
Erol Eron - 12 yıl Önce

deniz

gülümsüyor uzaktan.

dişleri köpükten,

dudakları gök."ne satarsın, deli kız

rüzgarda memelerin?""suyunu denizlerin, yiğit,

suyunu denizlerin.""ne taşırırsın kara oğlan,

kanınla karıştırıp?""suyunu denizlerin, yiğit,

suyunu denizlerin.""bu tuzlu gözyaşları, ana,

nerden gelirler?""ağlarım suyunu denizlerin, yiğit,

suyunu denizlerin.""bu derin sızı, gönül,

nerden doğdu oy?""ne acıymış, ne acı

suları denizlerin'"deniz

gülümsüyor uzaktan.

dişleri köpükten,

dudakları gök.federico garcia lorca

Yaşar Bilirgen
Yaşar Bilirgen - 12 yıl Önce

Görevde olduğu yıllardır adamıza faydalı çalışmalarını gözlemlediğimiz sayın başkanımızı adamızın en öncelikli sorunlarından biri için böyle akılcı ve adamıza kalıcı bir proje daha ürettiği için kutluyorum.

Ada Sakini Kaptan Yaşar BİLİRGEN

atilla akten
atilla akten - 12 yıl Önce

suyu artık çok pahalıya içicez demek ki..Bunlar 1 ytl ye mal ediyorsa en az 5-6 katına satıcaklardır.yani 1 ton su 6 ytl filan olacaktır..

hayırlı olsun ne diyelim..ülke halkımız için pek hayırlı gözükmüyor ama..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190