"Deniz Sigortaları Semineri” Yapıldı

BADER'in ev sahipliğinde düzenlenen ve OMNI Ltd’den Aret Taşçıyan’ın verdiği “Her yönüyle deniz sigortaları semineri” yoğun katılımla gerçekleştirildi.

“Her yönüyle deniz sigortaları semineri” yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Barbaros Denizciler Derneği'nin (BADER)  ev sahipliğinde düzenlenen ve OMNI Ltd’den Aret Taşçıyan’ın verdiği “Her yönüyle deniz sigortaları semineri” yoğun katılımla gerçekleştirildi.


Seminerin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Mustafa Dülgar, seminere katılım gösteren herkese teşekkür ederken, bundan sonra sektöre katkı sağlama amacıyla gerçekleştirilecek olan her çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

“Bir armatör büyüğüm bana 2 şeyin zamanında ödenmesi gerektiğini” söyledi diyen Başkanı Mustafa Dülgar, bunlardan birinin personel maaşları birisinin de sigorta ödemeleri olduğunu kaydetti.

OMNI LTD’den Aret Taşçıyan, denizcilik sektörü hakkında genel bilgiler vererek başladığı seminere, sektörün küresel ekonomik krizde yaşadığı sıkıntılara değinerek devam etti. Denizciliğin kapalı bir toplum olduğunu kaydeden Taşçıyan, uzun yıllardır ABD’de yaşadığı için Türk denizciliğini hem içeriden hem dışarıdan takip etme şansını yakaladığını belirtti. Sayın Taşçıyan, uzun yıllar önce Türkiye’nin nerede olduğunu bilmeyen sigortacıların artık Türkiye pastasından pay alabilmek için yoğun çaba harcadığını bunun da Türk denizciliğinin geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemli olduğunu anlattı. Deniz taşımacılığının tarihçesi hakkında da bilgi veren Sayın Taşçıyan bunun 5 bin yıl öncesine dayandığını söyledi.

Dünya deniz ticaretinde yaşanan ekonomik krizin sebeplerini tespit etmek için semineler, konferanslar düzenlendiğini söyleyen ve bunlara atıfta bulunan  Taşçıyan, “Bunun sebebini araştırmaya gerek yok.” Gemi sayısının yüzde 45 oranında arttığını ancak dünya ticaretinin bu oranda bir artış göstermediğini ifade etti.

Sigortacılıkla ilgili açıklamalarda bulunan  Aret Taşçıyan sözlerine şu şekilde devam etti: “Sigorta öyle bir şey ki; satın alırsınız, yıllarca kullanmazsınız. Artık kullanmamaya karar verirsiniz, ertesi gün başınıza en büyük felaket gelir. Denizcilik sevmediğiniz takdirde yapılamayacak bir meslek. Deniz sigortası başka bir olay. Gemiler 365 gün 24 çalışan fabrika gibi. Bir gemiye milyon dolarlar yatırıyorsunuz. O gemiyi kaç kere görüyorsunuz. B yüzden sigorta çok önemli. Gemilerinizi sigorta yaptırın.”

Korsanlık riskine de değinen Taşçıyan, korsanlık sigortalarının denize uygulanmasının 2008 yılından sonra olduğunu, Somali’de zayıflayan siyasi iradenin ardından korsanlığın artış gösterdiğini ve sektör haline geldiğini açıkladı.

Korsanların ellerinde Türkiye bankalarının elinde olmayan para sayma makinelerinin olduğunu ifade eden Aret Taşçıyan, havadan helikopterle atılan paraların sahte olup olmadığını anında anlayabildiklerini açıkladı.

Bir korsan liderinin yıllık kazancının 79 bin dolar olduğunu belirten Taşçıyan, “Bu artık sektör oldu. Dünyaya maliyeti yıllık 7 ila 12 milyar dolar arası. Fidye dışından ödenen primler, alınan önlemler fidye miktarından daha yüksek. 20 tane özel ve askeri grup korsanlığa karşı görev yapıyor.  Bu biter mi? Emin değilim. Ancak korsanlıktan şu anda herkes para kazanıyor gibi.”dedi.

Aret Taşçıyan, iyi bir brokerle çalışmanın son derece önemli olduğunu katılımcılarla paylaşırken “Krizde bir doların bile önemi var. Elbette en iyi teminatı en ucuz yoldan almaya çalışacaksınız.”diyerek sözlerini tamamladı.

Seminer soru-cevap kısmı ve plaket takdimi ile sona erdi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Armatörün borcunu ödemesini bekleyen alacaklı
Armatörün borcunu ödemesini bekleyen alacaklı - 7 yıl Önce

Mustafa Dülgar Bir armatör büyüğüm bana 2 şeyin zamanında ödenmesi gerektiğini” , bunlardan birinin personel maaşları birisinin de sigorta ödemeleri olduğunu söylemiş. İşte Ülkemizin adı bu yüzden dünyada nasıl anılır diye sormaya gerek yok. Kumanyacıyı, yakıtçıyı acentayı, parçacıyı salla. Sonra ne olacak.

Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 7 yıl Önce

Sayın BADER'i deniz sigortaları gibi çok çok önemli bir konuda böyle bir seminer düzenledikleri için kutlar devamını dilerim. Ancak bu çok önemli konunu sivil denizcilik okullarında gerektiği şekilde eğitiminin verildiğini sanmıyorum. Bizim işimiz denizde para kazanmak olduğunudan çok karmaşık bir konu olan deniz sigortalarını çok iyi bilmemiz gerekiyor.Denizde deniz sigortalarını iyi bilenler kazalardan bile saçını başını yolma yerine kazançlı çıklabilmektedirler. Hala denizcilik fakültelerinde Deniz ticareti ana bilim dali olarak kurulmadığından oralarda bile deniz sigortalarının gerektiği şekilde okutulmadığını biliyorum. Sayın Aret Taşçıyan tarafından böyle bir seminer verilmesi çok değerlidir. Umarım ki deniz meslek liseleri ve fakülteler için yeterli kitaplar yazılarak bu eğitime gereken önem verilmelidir.Ama maalesef okullarımız denizci olamayanların yönetiminde olduğundan deniz ticaret bilimine gereken önem verilmediğini görmek çok üzücü oluyor. Umarım yakında meslek dersleri tümüyle deniz İngilizcesiyle verilerek bir devrim yapılır. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com

Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 7 yıl Önce

Aldığım telefonlar üzerine OMNİ'yi açıklayayım. Sanırım otuz yıl kadar önceydi OMNİ, Omur Marine ve Kaptan Nejat İncediken'in baş raflerinden kurulmuştur. Bir deniz sigortaları şirketi olan Omur Marine'in sahibi kaptan Emre Omur'du. Kaptan Nejat İncediken'in sigorta şirketi Master'di. Her iki kaptan da Yüksek Denizcilik okulu mezunudurlar. Güçlerini birleştirmek için OMNİ'yi kurdular ve çok şükür yoluna devam ediyor. Maalesef Emre kaptan yaklaşık on yıl önce ebediyete intikal etti. Emre yanlız sigortacı değil ayni zamanda derin su dalgıcı ve fotoğrafçısıydı da.Kaptan Nejat İncediken Bodrum Yalıkavak'ta emekliliğin keyfini çıkarıyor. Kaptan Nejat İncediken deniz sigortaları üzerine kitaplar ve sözlük yayınlamıştır.Allah uzun sağlıklı ömürler versin. www.refikakdogan.co

Mustafa Dülgar
Mustafa Dülgar - 7 yıl Önce

Bader olarak tamamı ücretsiz, sponsorlar aracılığı ile 40 a yakın seminer, panel, toplantı vs. düzenledik.Bundan sonra da önemli gördüğümüz konularda düzenlemeye devam edeceğiz. Sn refik Akdoğan'ın belirttiği husus çok önemli, özellikle denizcilik meslek liseleri pek çok konuda sıkıntı içerisindeler. Biz zaman zaman okullarımızı da ziyaret ederek gerek sorunlarına birlikte çözüm arıyoruz.Bu konuda hepimize iş düşüyor...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176