"Deniz Hukukunun Güncel Sorunları"

"Deniz Hukukunun Güncel Sorunları" konulu II. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi 24-25 Mayıs 2012 tarihlerinde Marmara Üniversitesi'nde yapıldı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi, Deniz Ticaret Odası'nın de desteğiyle ilki 8-9 Ekim 2010 tarihinde Marmara Üniversitesi tarafından organize edilen ve Deniz Hukuku alanında yapılan en büyük uluslararası sempozyum olma özelliği taşıyan "Deniz Hukukunun Güncel Sorunları" konulu II. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi 24-25 Mayıs 2012 tarihlerinde Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar Salonu'nda düzenlendi.

Protokol konuşması ile başlayan ve pek çok yabancı akademisyenin bulunduğu seminere yoğun katılım vardı.  Başta Tulane Üniversitesi(ABD) olmak üzere Avrupa ve Amerika'nın en ünlü deniz hukukçuları sempozyumda yer aldılar.

İtalya'nın 1882 yılından beri deniz hukuku alanında çalışan Berlingieri ailesinden Prof.Giorgio Berlingieri,Prof.Stefano Zunarelli, World Maritime University, İsveç'den Prof.Prohanto Mukherjee, Yunanistan'ın en büyük üniversitesi olan Aristoteles Üniversitesi'nden Prof.Dr.Pelagia Faltsi, Tulane Üniversitesi Dekanı Prof.David Meyer, Tulane Üniversitesi öğretim üyelerinden Deniz Hukuku Bölümü Başkanı Prof.Martin Davies,Michael Butterworth, Tulane Üniversitesi Ticaret Hukuku Bölüm Başkanı Claire Dickerson, Prof.Amy Gajda,Louisiana(ABD) Medeni Kanun Tasarı Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Athanassios Yiannopoulos, Anvers Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Belçika'nın Hindistan Fahri Konsolosu deniz sigorta hukuku uzmanı Prof.Marc Alexander Huybrechts, kurtarma alanında tüm dünyada okutulan Kennedy/Rose The Law of Salvage kitaplarının yazarı Prof.Francis Rose, Meksika Körfezi'nde meydana gelen ve davası halen devam etmekte olan ve yaklaşık 60 milyar $ zararın meydana geldiği ileri sürülen BP (Deepwater Horizon)olayının avukatlarından Louisiana State Üniversitesi öğretim üyesi Prof.John DeGravelles ve Prof.Richard Dodson kongre davetlileri arasındaydılar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kpt.şevket özdemir
kpt.şevket özdemir - 7 yıl Önce

sayın editöre !aynı tarihte 25 mayıs 2012 ıstanbul ticaret üniversitesinde yapılan yine yeni TTK nin 5.kitap, denizciliği ilgilendiren bildirilerin sunulduğu toplantıya katıldım.o toplantı ile ilgili haber yayınlanırsa naçizane bir iki cümle paylaşmak isterim.

ahmet cavit gur
ahmet cavit gur - 7 yıl Önce

gercekten uluslararasi deniz hukuku mudur yoksa uluslararasi ingiliz menfaati hukuku mudur dusunmek lazim.

ne hikmetse `charter party`denilen sozlesmelerin son maddesi `bu sozlesmede ihtilaf olursa ingiliz hukuku gecerlidir`seklinde yazilir.

taraflarin anlasmazliklari hep londra mahkemelerinde karara baglanir.

`adjuster`denilen kimseler hep londra`da olur ve onlarin raporlari nihai karar sayilir. en meshur pandi kulupleri londra`merkezlidir.

uzun lafin kisasi deniz hukuku demek neredeyse ingiliz hukuku demek olup uluslararasi deniz hukuku kavrami ingiliz hukukunun cilali bir ifadesidir.

bukemedigin bilegi opeceksin,ingiizleri takdir etmek lazim. denizciligin her bransina moda tabirle `damgalarini vurmuslar`.

`arbitration`dedikleri anlasmazlik oldugunda ingiliz kanunlari demek uluslarasi kanun demek olur.

ingiliz avukatlik firmalari arbitrasyon olmasini dort gozle beklerler.

fatih
fatih - 7 yıl Önce

Sezer hoca yoksa orada bir hukuktan bahsedilemez

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176