Deniz Fenerleri Kiraya Verilecek

Önceki yıl arsalarıyla birlikte kiraya verilen fenerlerden 224 bin YTL gelir elde eden Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü, şimdi 50'ye yakın deniz feneri ve arsasını kiraya verecek.

Deniz Fenerleri Kiraya Verilecek

Deniz fenerleri 1 milyon YTL'ye kiraya verilecek

Âtıl durumdaki kamu mallarının özel sektörün kullanımına açılması, devlet kasasına önemli miktarda para girmesini sağlıyor. Geçtiğimiz yıl arsalarıyla birlikte kiraya verilen deniz fenerlerinden 224 bin YTL gelir elde eden Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü, şimdi 50'ye yakın deniz feneri ve arsasını kiraya vermeye hazırlanıyor. 
 
Yeni ihalelerle birlikte, fenerlerden elde edilen yıllık gelirin 1 milyon YTL'yi bulması bekleniyor. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Kaptan Salih Orakcı, amaçlarının hem halkı denizle buluşturmak hem de bu alanları özel sektöre vererek turizmi geliştirmek olduğunu söylüyor. Orakcı, "Bu uygulama sayesinde fenerlerin bakım masraflarından da kurtulmuş olacağız." diyor. Deniz fenerleri, yaydıkları kuvvetli ışıkla kilometrelerce öteden görülebiliyor ve gemilerin güvenli yolculuk yapmalarına yardımcı oluyor. Kıyı emniyetine ait bazı fenerlerin bulunduğu arsalar 20 dönümün üzerinde. Bazıları ise denizin ortasında adacıkların üzerinde yer alıyor. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü, kiraladıkları yerlerin tarihi dokusuna zarar gelmemesine büyük önem verdiklerini belirtiyor. Özel sektörün, bu alanları turizm amaçlı kullanabileceğini dile getiren Orakcı, buralarda restoran işletmeciliği yapanların olduğunun da bilgisini veriyor. İhaleleri açık artırma yoluyla yapacaklarını anlatan Orakcı, böylece şaibelerin de önüne geçmeyi amaçladıklarını ifade ediyor.

 
Kaynak: Emre Soncan/ZAMAN Gazetesi

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176