Deniz Canlılarını Korumak Gerekiyor

Denizaltında yaşayan canlıların insan yaşamında önemli rol oynadığı açıklandı. Nesli tükenen bu canlıların, bir an önce insanlarca korunmaya alınması gerekiyor .

Deniz Canlılarını Korumak Gerekiyor

Nesli tükenenler insanı üzebilir

Denizaltında yaşayan canlıların insan yaşamında önemli rol oynadığı açıklandı. Nesli tükenen bu canlıların, bir an önce insanlarca korunmaya alınması gerekiyor

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Cirik, denizsel canlıların gıda zincirindeki fonksiyonlarıyla insanlığın gelecekteki sigortası olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Cirik, son yıllarda dünya üzerinde yaşayan bitki, hayvan ve mikroorganizma gibi biyolojik çeşitliliğin insan yaşamı için değerlerinin daha iyi anlaşıldığını belirtti.

KORUNMALILAR

ULUSAL ya da uluslararası düzeyde ekosferin korunmasına hız verilmesi gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Cirik, aşırı avcılık, kirlilik, kıyısal yerleşim, küresel ısınma ve yabancı yayılmacı türlerin hızlı gelişiminin ekolojik ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlar doğurduğunu savundu. Prof. Dr. Cirik, TÜBİTAK’ın desteğiyle ‘Denizsel Biyolojik Çeşitlilik ve Nesli Tehdit Altında Olan veya Tükenen Türler’ konusunda hazırladığı projeyi de tamamladığını söyledi.

Kaynak: STAR Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yüksel altınok
Yüksel altınok - 12 yıl Önce

Prof. Dr. Şükran Cirik hocama saygılarımı sunuyorum.hocamızın Denizsel Biyolojik Çeşitlilik ve Nesli Tehdit Altında Olan veya Tükenen Türler türler hakkındaki çalışmasını gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum..Kendisi bana göre türkiyenin en önemli denizel canlı uzmanıdır..Görüşleriniz devlet politikası haline dönüştürülmeli bence.İstanbul Üniversitesi

Su Ürünleri Fakültesi mezunu

Yük.Müh.Yüksel Altınok

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176