DEFAMED'den Üye Kaptana Destek

İTÜ Denizcilik Fak. Mezunları Derneği; Salih Reis-4 Deniz Otobüsü Kazası ile ilgili basın bildirisi yayınladı. Kapt. İsmail Taşpınar'a yapılan haksız eleştirilere değinildi.

DEFAMED'den Üye Kaptana Destek

DEFAMED'den Üye Kaptana Destek 

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği; Salih Reis-4 Deniz Otobüsü Kazsı ile ilgili bir basın bildirisi yayınladı.

Bildiri şöyle:

"İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) bünyesindeki Salih Reis – 4 isimli Deniz Otobüsü ile Ukrayna bayraklı M/V Semyon Rudnev isimli gemi, 13 Ağustos 2007 tarihinde çatışmıştır. Hadisede can kaybı olmamış ve hafif yaralılar -İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin basın açıklamasına göre- tedavi edildikten sonra hastanelerden taburcu edilmişlerdir.

Salih Reis – 4 Deniz Otobüsü Kaptanı Kapt. İsmail Taşpınar İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü mezunu, iyi eğitimli ve tecrübeli bir denizci olup, aynı zamanda derneğimiz üyesidir.

İTÜ Denizcilik Fakültesi yalnız Türkiye’de değil, dünyada denizcilik alanında kendini kanıtlamış güzide bir eğitim kurumudur.

Kapt. Taşpınar İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden mezun olduktan sonra dünya denizlerinde seyreden uzakyol gemilerinde başarıyla çalışmıştır. Ancak hadise sonrası medyada çıkan haberlerde Kapt. Taşpınar’ın sorumlu bir kaptan olarak verdiği samimi ifadeleri çarptırılarak kendisinin hadise sonrası gayretleri görmezden gelindiği gibi teknik bilgi ve tecrübesi haksızca sorgulanmıştır.

Birtakım kurumlarla hesabı olan kişi ya da kuruluşlar Kapt. Taşpınar’ı kullanarak İDO’da çalışan derneğimiz üyesi yüzlerce tecrübeli kaptan ve mühendisi töhmet altında bırakmaktadırlar. Yukarıda anlatıldığı gibi üyelerimiz Türkiye’nin en iyi denizcilik eğitim kurumu olan İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden mezun Türk bayrağını Ulusal ve Uluslararası sularda başarıyla dalgalandıran kaptan ve mühendislerden oluşmaktadır.

Deniz kazalarının yaşanmaması, hepimizin en büyük dileğidir; ancak kazaların nedenleri ve sonuçlarını değerlendirilirken objektif kriterler göz önünde bulundurularak, inceleme yapılması gerekmektedir. Bu sebeplerle Kapt.Taşpınar üzerinden ortaya atılan “teknik bilgisizlik ve tecrübesizlik” gibi iddiaların haksız ithamlar olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz."

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyhun Tomtom
Seyhun Tomtom - 12 yıl Önce

tasinan can arttikca alinan sorumluluk artar, sorumluluk arttikca gerek surucunun, gerekse yolcunun kaptanin karizmasi hakkindaki dusunceleri degisir. kaptanin karizmasi artar tavan vurur. ukteyi vermek suretiyle bu gercegi gozumuzun onune getiren sevgili suserimiz taksi


y= kaptan karizmasinin dogal logaritmasi (kaptan karizmasini olcunce kisiye bagli olcemedigimiz bir suru faktor de isin icine karisacak ve karizma degiskeni cok genis bir aralikta oynaklik sergileyecek kafamizi bozacaktir. o yuzden logaritmasini almak vasitasiyla kendisini yola getiririz)x= tasinan can sayisi (kellle olarak, kediler dokuz sayilmiyor)hemen regresyonumuzu kuralimy = a + b*x + ea hic yolcu tasimayan kaptanin karizma duzeyini bildiren sabit.b de tasinan yolcu sayisinda bir kellelik bir artis meydana geldiginde karizmanin kac birim artacagi.e de hata terimimiz. olcum hatalarini ve hesaba katmadigimiz faktorlerin etkisini veriyor.bu modelde b buyuklugu onemli. buyuk bir sayi cikarsa kafa sayisi arttikca karizmanin hizla artacagini soyleyebiliriz.oysa karizmanin artis orani once hizla artiyor, sonra belli bir seviyeden sonra artis hizi yavasliyor olabilir.o zaman su degisikligi yapalimy = a + b*x + c*x2 + e yani bir de yolcu sayisinin karesini alalim. beklentimiz bu modelde c nin negatif bir sayi cikacak olmasi. x2 x den daha hizli artacaktir, dolayisiyla negatif c karizmanin artis hizinin x in yuksek degerleri icin dusecegini gosterir.peki ya tasit aracinin turunun hic mi etkisi yok? yani 40 kisi tasiyan otobus soforunun karizmasi 35 kisi tasiyan pilottan daha mi buyuk? ya da deniz otobusunde 450 kisi tasiyan kaptanin karizmasi 120 kisi tasiyan pilottan.bir de mesafe var. 120 kisi tasiyan kartal-besiktas (123 galiba) otobusunun soforu mu daha karizmatik yoksa 45 kisi tasiyan ankara-istanbul ulusoy neoplan otobusunun soforu mu?dolayisiyla karizmayi iyi modellemek icin model karmasiklasacakmesafe (z) ve

arac turu (w)de hesaba katilacak.y = a + b*x + c*x2 + d*z + f*w + eevet karizma boyle modellenirse daha iyi sonuc verir ve 120 kisi tasiyan iett soforunun karizmasiyla 100 kisi tasiyan thy pilotunun veya 450 kişi taşıyan İDO kaptanı karizmasi birbirine karismaz.

Nazmi Keten
Nazmi Keten - 12 yıl Önce

Kaptan ya bir şeyleri gizlemek amacıyla, ya da olay nedeniyle girdiği şoktan çıkamadığı için böyle konuşuyor olmalı. Olay saati sabahın 10'u. Yaz günü, demirli bir gemi başına sadece demir küresi asar o kadar. Telsizle uyarmamışlar. Sen her dakika, "Demir yeri"nden, demirli onlarca geminin arasından 20-30 mille hızla geçiyorsun. Herkes bir eli düdükte, bir eli telsizde seni mi bekleyecek? Üstelik telsizde özel kanallarını kullanırlar, ikili dinleme yapmak zorunda olmalarına rağmen daha bugüne kadar 16. kanaldan yapılan hiçbir çağrıya cevap verdiklerine şahit olmadım. İster kaptan hatası, ister açıklanmayan teknik arıza olsun bana göre kazanın en büyük nedeni; deniz otobüslerinin hız limitlerine riayet etmemeleri. Makul hızla seyretseler manevra yapmaya vakitleri de kalır, çatışmayı önlemeye de... Benim şahsi kanaatim, deniz otobüslerinde hızla ilgili büyük bir disiplinsizlik var.

Kayhan                ÇINDEMİR
Kayhan ÇINDEMİR - 12 yıl Önce

Öncelikle tüm yolculara geçmiş olsun diyor,yaralı vatandaşlarada acil şifalar diliyorum.Lütfen bu genç Kaptanlarımızı biranda silip atmayalım.İnsanız hepimiz hata yaparız.Maalesef tatsız olaylar yaşandıkça insan tecrübe sahibi oluyor.Bu tatsız olayda o Kaptanımıza sahip çıktıkları için DEFAMED Yönetici ve üyelerini kutluyorum işte kötü gün dostluğu diyorum.Selamlar

faik soyler
faik soyler - 12 yıl Önce

Geçmiş olsun.

ismail kaptan çok iyi bir insandır burada aslında onun hatası yoktur.

buradaki hata İDO nun kendisinindir.deniz otobüslerinde ilk kurulduğu yıllarda(1988) 2.ci kaptanlarda vardı.fakat bu 2.ci kaptanlar 1990 yılında işten atıldılar.

o zaman 2 ci kaptanlar gemilerde sadece dümen tutma görevini üstlenmekteydiler yani gemide 2 göz yerine 4 tane göz vardı.

bu tip hatalara düşmeleri neredeyse imkansızdı fakat o zaman insanlar biraz bencilce davranarak 2.ci kaptanları işden çıkardılar ve 2.ci kaptan maaşını kaptanın maaşına bağladılar.

burada ido yöneticileri sizlerin bu konuyu tekrar düşünüp deniz otobüslerine 2.ci kaptan kadrosu açmanız

gerekmektedir.

not:feribotlarda 2.ci kaptanlar bulunmaktadır.

çünkü sizler koyun taşımıyorsunuz insan taşıyorsunuz.

necdet or
necdet or - 12 yıl Önce

""Birtakım kurumlarla hesabı olan kişi ya da kuruluşlar Kapt. Taşpınar’ı kullanarak İDO’da çalışan derneğimiz üyesi yüzlerce tecrübeli kaptan ve mühendisi töhmet altında bırakmaktadırlar. ""bu bence sizin okullular olarak bir paranoyanız. her tarafda szi varsınız zaten kimin sizinle hesabı olabilir.

Ahmet CAN
Ahmet CAN - 12 yıl Önce

Öncelikle hepimize geçmiş olsun.kaptanı da samimi açıklamasından dolayı ayrıca kutlarım.Hata insana mahsustur ve yapılabilir önemli olan ben yaptım deme cesaretini gösterebilmektir.

Fakat kraldan fazla kıralcılar türedi bir anda boğazda onlarca özel tekne var denizotobüsü boyutunda hatta daha büyük ve bunlar hergün yolcu taşıyor hangisinde 2. kaptan var ?

Ayrıca uzman geçinen kimselerin açıklaması çok garip sanki rus gemisi seyir halinde gibi bir hava yaratılmış ve çatışma denmiş. Duran bir gemiye denizotobüsü çarpmıştır. Ortada bir çatma değil çarpma vardır.

Allah tüm denizcilere selamet versin.

Okan Drin
Okan Drin - 12 yıl Önce

Bence DEFAMED den kaptana desteği haksız buluyorum.Çünkü kaptan orda birileriyle konuşmaya dalmış sonra da çarptığı gemiyi görmedim deyip dikkatim dağıldı diyor.Bence tamammen kaptan haksız

adem kaptan
adem kaptan - 12 yıl Önce

Hepimize geçmiş olsun, ucuz atlatıldı bu kaza. Kazada en büyük hata Kaptanın. Ama hergün onlarca sefer yapan Deniz Otobüslerinin kaza durumları incelendiğinde, büyük bir tehlike görülmüyor. Sadece bazı ilave tedbirler almak gerekli bence. Mesela Yenikapı giriş çıkışlarında ve riskli bölgelerde süratin düşürülmesi, kritik bölgelerde Köprüüstüne gemici, kamarot dahil kimsenin alınmaması, personele daha sıkı bir eğitim verilmesi vs.

Bir sözüm de Necdet Or isimli yorumcuya: Denizciler Sendikasının açıklaması üzerine yapılmış bir açıklamadır. Şehirhatları İDO ya devredilince kazalar artmış gibi saçma bir açıklama. Kaza yapan devredilen Şehirhatları vapuru değil ki. İnsanlar kazaları bile kendi çıkarlarına kullanmaya çalışıyor. Bizim okullular olarak hiçbir paranoyamız yok, olmasına da gerek yok. Bunu buraya yazmanın da anlamı yok.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176