Danıştay'dan Petkim'e Kısmi Vize

Danıştay 13. Dairesi, Petrol İş Sendikası tarafından açılan davada Petkim Petro Kimya Holding A.Ş ihale şartnamesinin iptal istemini esastan görüşerek oy birliğiyle reddetti.

Danıştay'dan Petkim'e Kısmi Vize

Danıştay'dan Petkim'e Kısmi Vize

ANKARA - Danıştay 13. Dairesi, Petrol İş Sendikası tarafından açılan davada Petkim Petro Kimya Holding A.Ş'nin (Petkim) yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin blok olarak satılmak suretiyle ihaleye çıkarılmasına ilişkin, 'ihale oluru' kararıyla ihale koşullarını belirleyen ihale şartnamesinin iptal istemini esastan görüşerek oy birliğiyle reddetti. Daire'nin kararında, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun'da, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun görevlerine yer verildiği, özelleştirme yöntemlerini belirlemenin de Özelleştirme Yüksek Kurulu'un görevleri arasında sayıldığı ifade edildi.

Kararda ayrıca idarece alınan söz konusu 'ihale oluru'nda ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık bulunmadığı kaydedildi.
Danıştay 13. Daire kararında şartnamede, özelleştirme sonrasında rekabetin korunması ve tekelleşmenin önlenmesi amacına yönelik düzenlemeler yapılmadığı iddiasının da dayanaksız kaldığı belirtilerek, 'Bu itibarla Petkim'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin blok olarak satılmak suretiyle ihaleye çıkarılmasına ilişkin davalı idare 'ihale oluru' kararı ile bu karar ekinde yer alan ve ihale koşullarını belirleyen ihale şartnamesinde hukuka aykırı bir yön bulunmamaktadır" denildi.

Radikal

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176