Danimarka'nın Ömer-N Ayıbı...

Yasalardaki boşluk nedeniyle Ömer-N de olduğu tahmin edilen 3 denizcimizi çıkaracak bir yetkili kurumun bulunamadığı Danimarka masraf olacak diye cesetleri çıkartmıyor.

Danimarka'nın Ömer-N Ayıbı...

Danimarka'nın Ömer-N Ayıbı...

Yasalardaki boşluk nedeniyle Ömer-N de olduğu tahmin edilen 3 denizcimizi çıkarma masraflarını ve sorumluluğunu  üslenecek bir yetkili kurumun bulunamadığı Danimarka'da bu duruma  Danimarkalılar bile isyan ediyor. Danimarka'nın TV2 Televizyonunda çıkan konuyla ilgili  haberi ve haberin videosunu, Ömer-N kazasını Türkiye'de ilk duyuran haber sitesi olan DenizHaber veriyor.


Ömer-N’in batışından sonra gemide bulunan 11 mürettebattan 3’ü bölgeden geçmekte olan Sormovskiy-50 adlı gemi tarafından sağ olarak kurtarılmış, mürettebattan 4’ünün cesetleri denizden çıkarılmış, 4 mürettebatın ise kayıp olduğu bildirilmişti.

Kayıp 4 mürettebattan 3’ünün cesetlerinin hala gemide olduğu tahmin ediliyor. Ancak aradan geçen zamana rağmen hala cesetler çıkarılabilmiş değil.

-Bu koşullarda hayatını kaybetmiş insanların cenazelerine gösterilmesi gereken saygı, Danimarka makamlarının birinci öncelik vermesi gereken konudur.

Bu sözler 3f grubu sekreteri Henrik Berlau’ya ait.

Sosyal demokrat hareketten Magnus Heunicke’nin görüşleri ise şöyle:

- Kurtarma çalışmaları bitirildi, fakat insan vücüdu ve ahlak kuralları açısından yapılması gereken cesetlerin bir an önce çıkarılmasıdır. Geride kalan aileler için bu yapılmalıdır.

Venstre üyesi Jakob Jensen de aynı fikirde. Jensen, Danimarka Kraliyet Donanması Arama-Kurtarma birimini (Sovaernets) harekete geçirerek kayıp denizcileri bulmalarını sağlamaya çalışıyor.

Batan gemideki sağ mürettebatı kurtarma sorumluluğu Danimarka Kraliyet Donanmasına ait. Ancak Donanmanın cesetleri çıkarmak için yükümlülüğü bulunmuyor. Bu yüzden sorumluluk şimdi Farvandsvaesnet’e geçmiş bulunuyor. Bu kuruluş aynı zamanda geminin enkazının çıkarılmasından sorumlu, ancak ne var ki onların da cesetleri çıkarma yükümlülüğü yok.

Farvandsvaesnet enspektörlerinden Michael Skov, bu durumu sorgularken “Hayatını kaybeden denizcilerin cesetlerinin çıkarılması neden bize görev olarak verilmedi? Bizim cesetleri çıkarma görevimiz yok. Bizden gemiyi çıkarmamız ve emniyete almamız istendi ve biz de bunu yapacağız” diyor.

Gemi batığının çıkartılarak bölgeden uzaklaştırılmasından sonra ise geminin neden alabora olarak battığını bulma görevi bir başka kuruma, Danimarka Denizcilik İdaresi’ne (Søfartsstyrelsens Opklaringsenhed) ait. Ancak bu kurumun da cesetleri bulma ve çıkarma gibi bir sorumluluğu yok.

- Teknoloji buna müsait, bunu yapabilriler. Buna para harcamak istemiyor olabilirler ama bu doğru değil. Bu denizciler ömürleri boyunca deniz üstünde oldular ve öldükten sonra bunu hak ediyorlar, diyor Henrik Berlau.

Sosyal Demokratlardan Magnus Heunicke şaşkın.

- Denizcilerin sorumluluğunun ait olduğu iki kurum arasında böyle bir boşluk olmasına şaşırdım. Bu konuda gerekeni yapmalıyız, çünkü böyle bir kaza yine olabilir ve dünyanın başka bölgelerindeki Danimarkalı denizcilerin başına da böyle bir şey gelebilir. Burada da bunu yapmalıyız, diyor magnus Heunicke.

Hayatını kaybeden denizciler ve yasalardaki boşluklar- seçim kampanyasının ortasında bu konularla ilgilenecek zaman yok. Magnus Heunicke bu konuyu ifade ederken şunları söylüyor:

- Bunlar seçim kampanyası esnasında söylenmiş sıradan sözler değil, ama yine de hiçbir şeye söz veremem. Bu konuları seçim kampanyası esnasında çözemeyiz, çünkü Bakan da seçim kampanyasında ve kampanyaya önderlik ediyor.

3F Sekreteri Henrik Berlau “Hayatını kaybetmiş denizciler ve onların yakınları için bir şey yapılamıyor olmasını içime sindiremiyorum, diyor.

Danimarka makamlarına Ömer N’deki cesetleri çıkarmak pahalı gelebilir.

Konuyla ilgili TV Haberi (Danimarka Dilinde)

YORUM EKLE
YORUMLAR
selma kozan
selma kozan - 11 yıl Önce

şirket yetkililerinden verilen bilgi; svitzerin türkiye temsilcisi olan solar gemi kurtarma şirketinin ömer-N gemisini kıyıya çıkarıp içinde kayıp olan denizcileri bulabilmek ve geminin neden battığını araştırmak olacağı doğrultusundaydı.

danimarka devletinin kendi içinde yaptığı öz eleştiri ile ilgili kendimizi haklı konumdaymış gibi görüp paye çıkartmayalım lütfen.

san-mar denizcilik a.ş den hiçbir yetkili çıkıp şurada adam gibi bir bilgi vermedi, bilgi kayıp ailelerinin kendi çabalarıyla bizzat şirket aranarak alındı.

bu bir duyarsızlıktır,duyarlı olmaya davet ediyorum

bu bir sorumsuzluktur,sorumlu olmaya davet ediyorum

bu bir hiçe saymadır,değer vermeye davet ediyorumselma kozan

cemal seyran
cemal seyran - 11 yıl Önce

Bu konuda Türk yetkililerin ne yaptığı asıl önemli olandır.Her ne kadar gemi Türk bayraklı değilsede Türk yetkililerin özelliklede batan geminin ait olduğu firma yetkililerinin çabaları ön plana çıkmalıydı.O gemide batarak vefat eden (şehit olan)daha önce beraber çalıştığımız SERKAN ÖZTÜRK'e ve diğer gemi personeline Allahtan rahmet diliyorum.

cemil öztürk
cemil öztürk - 11 yıl Önce


Ölüsüne sahip çıkamayan ulke dirisine nasıl

sahip olacak merak ediyorum.

Cumhuriyet başsavcılığına dilekçe verdim kayda değer bulmadılar.

Başbakanımıza ,Başbakanlığa ,yetkililere yazdım

bilgi vermekle yetindiler.

Son olarakta buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza Ve diğer TC.Devlet Erkanına sesleniyorum bu cesetlerden biri kendi yavrularınız olsaydı.............

Hz.Ebubekir(RA) Buyurmuşki ''Korkarımki dağda bir kurt bir kuzuyu parçalarsa yarın mahşerde hesabı bizden sorulur''.

Tüm ölenlerin sahiplerine başsağlığı diliyor,ölenlerede rahmet

diliyor.Rabbimin bendeki emaneti olan biricik evladım ,evlatlığına doyamadığım,gül kokulu duygu nakışlı, ceylan gözlüm,hoş bakışlım,güzel ahlakın timsali SERKAN ÖZTÜRK'E

Rabbimden onu Şehitliğin en yüksek makamına ulaştırıp makamı

Mahmuda erdirmesini diler,acımızı paylaşan tüm komşu akraba ve

yakınlarada teşekür ederim.

Cemil ÖZTÜRK

NOT: SAYIN OZTURK ACINIZI ANLIYORUZ AMA KASTINIZI ASAN BAZI BOLUMLERI YORUMUNUZDAN CIKARMAK ZORUNDA KALDIK. OZUR DILERIZ. DENIZHABER EDITOR

emre aydın
emre aydın - 11 yıl Önce

serkanım canım arkadaşım seni çok özlicem şehitlik herkese nasip olmaz ve yakışmaz sen rahat uyu bizde yanına gelicez bizi bekle canım arkadaşım seninle birlikte şehit olan denizci arkadaşlarımaza ALLAHTAN RAHMET AİLELERNE VE SEVDİKLERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM BEKLE BİZİ EFENDİ KAPTAN...............

Selma  Kozan
Selma Kozan - 11 yıl Önce

17.kasım 2007 tarihinde rahmetli Serkan ÖZTÜRK'ÜN babasının yapmış olduğu sağduyulu ve duyarlı bir şekilde yapmış olduğu yorum siteden neden silindi?

soruyorum size ve yanıt bekliyorum....selma

DenizHaber Editor
DenizHaber Editor - 11 yıl Önce

Yorumu kastı aşan bazı bölümlerini çıkararak yayınladık.

Acısına saygı duyuyoruz, ancak yayın ilkelerimizi de korumak durumundayız.

Saygılarımızla.

selma Kozan
selma Kozan - 11 yıl Önce

niye?yayın ilkeleriniz gerçeklerin söylenmesine engel mi oluşturuyor?

söylediğiniz şey ile eylemleriniz çelişiyor .izninizle açıklayayım isterseniz

eğer kastı aşıyorsa önce o sözleri çıkarıp sonra yorumu yayınlamalıydınız,önce olduğu gibi yayınlıyor aradan bir gün geçtikten sonra hiç bir açıklama yapmadan siliyorsunuz ve ben sorduğumda açıklama geliyor. allahtan çok sıkı takip ediyorum da hiç bir şeyi kaçırmıyorum .

DenizHaber Editor
DenizHaber Editor - 11 yıl Önce

Sayın Kozan, biz de zaten kastı aşan bölümleri çıkarıp yorumu yayınladık, dikkatinizden kaçmış.

Bizi izlemeye devam ediniz. Saygılarımızla.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190