CNR Avrasya Boat Show açıldı

Dünyanın ikinci en büyük tekne ve yat fuarı CNR Avrasya Boat Show'un VIP açılışı, bugün saat 14.00'da gerçekleşti.

CNR Avrasya Boat Show açıldı

CNR Avrasya Boat Show açıldı

Dünyanın ikinci en büyük tekne ve yat fuarı CNR Avrasya Boat Show'un VIP açılışı, bugün saat 14.00'da gerçekleşti. Açılışta, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Salim Özpak,Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan,GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Kıran, , Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Başkanı Alparslan Sirkecioğlu yer aldı

10 Şubat itibari ile de tüm ziyaretçilere kapılarını açacak olan CNR Avrasya Boat Show'da 1.500 marka 3.500'ün üzerinde deniz aracı ile yerini aldı.

Şener:"CNR Avrasya Boatshow’dan beklenti büyük"

Açılış töreninde konuşan CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, CNR Avrasya Boatshow’dan beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi.

Şenel Fuarın; her yıl olduğu gibi bu yıl da mega yat, tekne ve yelkenlilerle ilgilenen profesyoneller ve amatör denizciliğe meraklı ziyaretçiler tarafından ilgi göreceğine inandıklarını ifade etti. Şenel ayrıca Avrasya Boat Show'un, katılımcı firmaların yanı sıra ülke ekonomisi ve turizmine de önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Şenel konuşmasına şöyle devam etti. "Dünyanın dört bir yanından alıcıların ağırlanacağı fuarda, Jeanneau, Princess, Sanlorenzo, Prestige, Hanse, Christ Craft, Cranchi, Mengiyay, Targa, Es Line, Honda, Yamaha, Suzuki, Evinrude, Quicksilver, Lombardini, Yanmar, Man, Mercury, Tohatsu, Momenta, Seadoo, Seaboat ve Zar Boat gibi dünya denizcilik sektörünün önde gelen çok sayıda markası en yeni tekne ve yatlarını sergileyecek." dedi

"CNR Avrasya Boat Show’da bu sene süper yatlara özel bir bölüm oluşturduk" diyen Şenel, bu bölümde Turkuaz Yat, Aes Yat, Karataş Dizayn, Sarp Yat, Su Marin, Ses Yat ve Tanju Kalaycıoğlu gibi çok değerli markaların yanı sıra Bodrum Tersanelerinden de Ark Yat, Ada Yat, Cobra Yat, Ege Yat, Riva Tersanesi, Roda Yat, Salmakis Yat ve Tiger Yat gibi, Türkiye’nin en önemli tersaneleri yer aldığını kaydetti.

CNR Avrasya Boat Show Fuarı'nın, bu yıl da birbirinden renkli etkinlikleri ile ziyaretçilerine dopdolu bir içerik sunduğuna dikkat çeken Şenel, tüm denizciler ve denize gönül verenleri fuara beklediklerini kaydetti.

Sirkecioğlu: " 5 bin 525 teknenin Türk bayrağına geçti"

Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Başkanı Alparslan Sirkecioğlu, Türk amatör denizciliğinin gelişmesinin yüksek bağlama ücretleri nedeniyle tehlikede olduğunu belirterek, "Ege ve Akdeniz sahillerindeki yerel su ürünleri kooperatifleri tarafından işletilen barınaklardan kira için alınan ücretler, hemen yanımızdaki Yunan adalarındaki marinalardan alınan ücretlerle maalesef yarışır hale gelmiştir." dedi.

Sirkecioğlu, yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçerek bağlama kütüğüne kaydedilmesini sağlayan düzenleme sonrası 7 Şubat 2018 itibarıyla 5 bin 525 teknenin Türk bayrağına geçtiğini hatırlattı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın teknelerde bayrak düzenlemesini açıkladığı günlerde "Türk bayraklı teknelerin marinalarda daha az ücret ödeyecekleri müjdesini" de verdiğini hatırlatan Sİrkecioğlu, "Bu müjdeyi de dört gözle beklemekteyiz." dedi.

Kalkavan:"Denizi sevmek özel teknelerden başlıyor."

CNR Avrasya Boat Show Fuarı açılışında İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan'da bir konuşma yaptı. Kalkavan konuşmasına başlarken açılışa katılanları Zeytin Dalı Harekatında şehit olanlar için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.Metin Kalkavan ayrıca 80 milyonu aşan ülke olarak 26 bin bağlama yeri kapasitesinin düşüklüğüne değindi , insanları denize nasıl kavuştururuz diye düşündüğünü ve bunun yolunun özel teknelerden geçtiğini belirtti ve "denizi sevdirmek özel teknelerden başlıyor" dedi.

Merhum Maliye Bakanı Kemal Unakıtan döneminde teknelerdeki Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) kaldırıldığını hatırlatan Kalkavan, bu adımın Türk denizciliğinin yakın tarihi için bir devrim olduğunu söyledi.

Salim Özpak;"15 yıldır sektörü destekliyoruz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, son 15 yılda denizcilik endüstrisinde teşviklerin yanı sıra pek çok mevzuat düzenlemesi de yapıldığını belirterek, sektörün desteklendiğini kaydetti.

Konuşmalardan sonra fuarın açılış kurdelası kesildi.

Fuar süresince çeşitli gösteriler yapılacak

CNR Avrasya Boat Show Fuarı, bu yıl da birbirinden renkli etkinlikleri ile ziyaretçilerine dopdolu bir içerik sunacak. Fuarın VIP açılışında Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars grubu bir sahne performansı sergileyecek.

Her yıl olduğu gibi iş insanları ve ünlü simalara ev sahipliği yapacak CNR Avrasya Boat Show'da, 10-18 Şubat tarihleri boyunca konserler ve özel partiler, ödüllü yarışmalar düzenlenecek.

Fuarın en önemli etkinliklerinden olan SEA TALKS'larda Ayhan Sicimoğlu Tekne Yemekleri Show'u, Denizaltı Fotoğrafçılığı, Süper Yat Paneli, Naviga Panel, Deniz ve Kadın gibi deniz sohbetleri ve gösterileri fuar süresince gerçekleştirilecek.

Sadun Boro'yu anma etkinliği düzenlenecek

Gazeteci Sunay Akın'ın denizcilik üzerine yapacağı stand up gösterisi ve ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen eşsiz deniz görüntülerinin yer alacağı fotoğraf sergisi, denizciler ve denize gönül verenler tarafından ilgi ile takip edilecek.

Doğu Akdeniz Seyri, Bir Sancaktan Bir İskeleden, Türkiye Yat Kaptanları ve Yatçılıkta Sigorta Kavramı gibi birçok seminerin de yer alacağı CNR Avrasya Boat Show'da teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan Sadun Boro'yu anma etkinliği de düzenlenecek.

CNR Avrasya Boat Show bilet satışlarından elde edilecek gelirlerin bir bölümü, Türkiye'de kıyı ve denizlerin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla kurulan Deniz Temiz Derneği'ne (TURMEPA) bağışlanacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 20:39
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190