Çin, Türkiye’ye 1 Milyon Turist Sözü Verdi Mi?

Çin'in, Ukrayna'dan satın aldığı Varyag (yeni adıyla Liaoning) uçak gemisinin 2001 yılında boğazlardan geçerken Türkiye'ye 1 milyon turist gönderme sözü vermediği ortaya çıktı.

Çin, Türkiye’ye 1 Milyon Turist Sözü Verdi Mi?

Çin, Türkiye’ye 1 milyon turist sözü verdi mi?

Çin'in, Ukrayna'dan satın aldığı Varyag (yeni adıyla Liaoning) uçak gemisinin 2001 yılında boğazlardan geçerken Türkiye'ye 1 milyon turist gönderme sözü vermediği ortaya çıktı.

''Türkiye Tam Burada – Çin'de 2013 Türk Kültür Yılı'' için Pekin'de Çin Kültür Bakanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Çin'den Türkiye'ye 1 milyon turist sözü verilmediğini söyledi. ''1 milyon rakamının çok afakî olduğu gibi kayıtlara baktığımızda Çin tarafının verilmiş böyle bir sözü de yok. Nedense dönemsel olarak bu rakam ortaya çıkıyor ve Çin'in verdiği bir söz olarak atfediliyor. Bizim resmi kayıtlarımızda Çin'in verilmiş böyle bir sözü mevcut değildir.''diyen Esenli, ''O sırada (2001) nasıl olduğunu bilemediğimiz bir şekilde bizim kamuoyuna mal olmuş, bir şehir efsanesine dönüşmüş bir şey.'' dedi.

Türk Büyükelçi, ''Bunun sebebini araştırdığımda, o dönemde Uluslararası Turizm Örgütü'nün yayınladığı bir araştırmada Çin insanının artık milyonlarca (20 milyona yakın rakamla) yurt dışına çıkmaya başladığı duyurulmuş ve bizim o dönemde turizmle uğraşan kuruluşlarımız da ''Ha bundan bir milyon da bize gelse ne iyi olur.'' düşüncesinin sonunda geldiği nokta bu.'' ifadelerini kullandı.

Varyag'ın Türk boğazlarından geçişi Türk hükümetinin izin vermemesi nedeniyle krize dönüşmüş, dev gemi yaklaşık iki yıl Karadeniz sularında dolaşmıştı.

Yapılan görüşmeler neticesinde eğlence gemisi yapılacağı iddiası ile alınan Varyag, Kasım 2001 tarihinde 4.5 saatlik bir yolculuğun ardından Boğaz'dan geçmişti.

Öte yandan Cihan Haber Ajansı'nın (Cihan), geçtiğimiz aylarda 1 milyon turist sözüyle ilgili Çin Savunma Bakanlığı'na sorduğu soruya ise henüz cevap verilmedi.

2012'DE 120 BİN ÇİNLİ TÜRKİYE'E GELDİ

2012'de 111 milyon Çinli'nin yurtdışına çıktığını, bunun 30 milyonunun Hong Kong'a, 20 milyona yakınının ise Makao'ya gittiğini anlatan Esenli, geriye kalan 61 milyon insanın dağıldığı coğrafyanın ise yakın noktalar olduğuna değindi. İlk beşte yer alan ülkelere bakıldığında Fransa'nın Çin'den 700 bin kişi çektiğini belirten Büyükelçi, Çin'den Türkiye'ye giden misafir sayısının 120 bin olduğunu ifade etti.

Bunların büyük kısmını turistlerin oluşturduğunu, geri kalanların ise resmi ziyaret ve transit geçiş olduğunu kaydeden Esenli, dört yıl önce 60 bin olan Çin'den Türkiye'ye giden insan sayısının şu an 120 bine çıktığına vurgu yaptı. Bu rakamın artışının Türkiye'nin Çinli turisti memnun edebilme kapasitesi ile Çinlilerin Türkiye'ye ilgisini gösterdiğini anlatan Esenli, turist çekebilmek için asıl kritik olanın Çinli turistlerin alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

VİZELER SORUNU

Çince bilen rehberlerin artmasının önemini vurgulayan Esenli, vize politikasında da iyileştirmeler olması gerekliliğine işaret etti. Bu konuyla ilgili bir vize anlaşma taslağını hazırladıklarını söyleyen Esenli, umut ederiz bunu önümüzdeki dönemde neticelendiririz. Bu sayede zaten işler daha da kolaylaşacaktır.'' dedi.

Basın toplantısında Çin Kültür Bakanlığı Kültürel Dış İlişkiler Ofisi Genel Müdürü Bayan Hou Xianghua da bir konuşma yaptı. (CİHAN)

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190