Çin rekor büyüklükte petrol yatakları buldu

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, güneyindeki okyanusun dibinde Suudi Arabistan kadar zengin petrol yatakları buldu.

Çin rekor büyüklükte petrol yatakları buldu

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, güneyindeki okyanusun dibinde Suudi Arabistan kadar zengin petrol yatakları buldu.

Ancak petrol çıkarma çalışmalarının bölgede tırmanan gerginlik nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmesi bekleniyor. ABD Enerji Enformasyon Ajansı, Çin'in Güney Çin Denizi'nde Suudi Arabistan petrol rezervlerinin yüzde 80'ine tekabül eden 213 milyar varil petrol bulduğunu duyurdu.

ÇİN, KESİN EGEMENLİK HAKKI OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR

Dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin, söz konusu denizin büyük bir kısmında "kesin egemenlik" hakkı olduğunu iddia ediyor. Ancak Çin'in hak iddia ettiği suların bazı bölümleri Vietnam açıklarını da kapsıyor ve bu bölgede Exxon Mobile Corp ve Rusya'nın Gazporm OAO şirketleri arama faaliyetleri sürdürüyor.

DENİZ GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE GİRDİ

Anlaşmazlık, Çin ile komşularının arasının açılmasına yol açtı. Vietnam bu yıl petrol arayan gemilerin Çin şilepleri tarafından taciz edildiğini söyledi. Burada yaşanan sürtüşme nedeniyle, dünyanın en işlek nakliye rotalarından biri olan bölgede deniz güvenliği tehlikeye girdi.

Konunun yarın Honolulu'da başlayacak olan ve ev sahipliğini ABD Başkanı Barack Obama'nın yapacağı Asya-Pasifik liderleri arasındaki zirvede ele alınması bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ozzy
ozzy - 8 yıl Önce

bilindik sona dogru hızla yaklaşıyoruz...

3. Dünya Savaşı'nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı'nda taş ve sopalar olacağını biliyorum

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176