Ceyhan'a 100 Milyon Dolarlık Yatırım

Delta Petrol Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Habbab, bölgede aynı anda 6 gemiye hizmet verebilecek 2 kilometre uzunluğundaki liman inşaatına da başlayacaklarını dile getirdi

Ceyhan'a 100 Milyon Dolarlık Yatırım

Ceyhan'a 100 milyon dolarlık yatırım

Delta Petrol Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Habbab, bölgede aynı anda 6 gemiye hizmet verebilecek 2 kilometre uzunluğundaki liman inşaatına da başlayacaklarını dile getirdi. Delta Petrol , Ceyhan'daki yeni yatırım için Uluslararası Finans Kurumu `ndan (IFC ) 45 milyon dolarlık kredi aldı. Kredi anlaşmasıyla ilgili düzenlenen imza töreninde konuşan Mehmet Habbab , Ceyhan bölgesinin enerji ve petrol ticareti konusunda dünyada stratejik bir önem kazandığını söyledi. Habbab , IFC'den sağlanan kredi ve kendi kaynaklarıyla yapacakları yeni yatırımların bölgenin gerek transit ticaretine, gerekse ithalat ve ihracat potansiyeline katkı sağlayacağını anlattı. Depolama kapasitesinin artırılmasıyla bölgedeki akaryakıt ticaretinin daha da gelişeceğini ve stratejik stokları Ceyhan `da tutma imkânı doğacağını anlatan Habbab , "Biz Ceyhan'ın 2. Rotterdam olacağına inanıyoruz. 2012-2015 yılına kadar bölgeden 250-300 milyon ton petrol geçeceğini düşünüyoruz. Bu anlamda Ceyhan bir merkez olacaktır.'' dedi.

'Körfez ülkelerinde bulunmak istiyoruz'

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Mehmet Habbab, Ceyhan'ın önümüzdeki dönemde çok canlanacağını, kendilerinin rekabetten memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Irak'ta son yıllarda büyük bir kaos yaşandığını, bölgede istikrar olmadığını belirten Habbab, ''Son 4-5 yıl çok zordu. Önümüzdeki yıllar içinde barışın sağlanacağına inanıyorum. Türkiye'yi Irak konusunda büyük fırsat bekliyor. O bölge yeniden yapılanmak zorunda.'' diye konuştu. Halen Gürcistan'da 120 bin tonluk bir tesisleri olduğunu, Körfez ülkeleri, Ürdün ve Irak'ta da yer almak istediklerini; ancak henüz alınmış net bir karar bulunmadığını kaydetti. Delta Petrol Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Aşur da bugün Gulf markasıyla 85 istasyonları bulunduğunu, pazardan yüzde 0,7 pay aldıklarını belirterek, 4-5 yıl içinde 350 istasyona ulaşmayı hedeflediklerini, önümüzdeki dönemde birleşme ve satın almaların olabileceğini bildirdi.

Zaman

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176