Çevreciler Otapan`ın geri dönüşüne karşı

Geçen yıl sökülmek üzere Hollanda`dan Türkiye`ye yola çıkan ve bildirilenin çok üzerinde asbest içerdiği gerekçesiyle ülkeye sokulmayan `Otapan` kabusu geri döndü.

Çevreciler Otapan`ın geri dönüşüne karşı

Çevreciler Otapan`ın geri dönüşüne karşı

Geçen yıl ağustos ayında sökülmek üzere Hollanda`dan Türkiye`ye yola çıkan ve bildirilen miktarın çok üzerinde asbest içerdiği gerekçesiyle ülkeye sokulmayan `Otapan` kabusu geri döndü.
 
Geminin yeniden Türkiye `ye getirileceğini ileri süren bir grup çevreci, İzmir Valiliği kanalıyla Çevre ve Orman Bakanlığı `na dilekçe verdi. Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi Dönem Sözcüsü Ertuğrul Barka , Konak İskelesi yanındaki kayık iskeleti anıtı önünde yaptığı basın açıklamasında, geçen yıl notifikasyonunda bildirilenden 77 kat fazla asbest bulundurduğu için `yasa dışı trafik` sayılarak Türk karasularına girmesine izin verilmeyen Otapan `ın, sökülmek üzere tekrar Aliağa `ya getirilmek istendiğini öne sürdü. Barka, Türkiye `de sökülmek istenen tüm gemiler için uluslararası akredite olan uzman ve bağımsız asbest denetim firmalarından alınmış belgelerin aranması, bu belgelerin doğruluğunun denetlenmesi ve gemi sökümünde bir dizi önlemin alınması gerektiğini kaydetti. Barka, Çevre ve Orman Bakanlığı `na iletilmek üzere geminin tekrar Türkiye `ye sokulmaması için dilekçe verdi. Dünyada fiilen Çin , Hindistan , Pakistan , Bangladeş ve Türkiye `de gemi sökümü yapıldığının kaydedildiği dilekçede, Türkiye `nin büyük tehlike altında olduğu vurgulandı. Dilekçede Çevre ve Orman Bakanlığı `nın Otapan adlı gemiye yeni ithal izni verip vermediği soruldu.


İzmir , aa

Zaman
 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176