Çankırı Vakfı Başkanı Kpt. Mustafa Can'dan anlamlı sponsorluk

İstanbul Çankırı Eğitim ve Kültür Vakfı, Macaristan Bugac şehrinde düzenlenecek olan 2018 Hun - Türk Kurultayı programına Transbosphor Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda vakfın başkanı olan  Kpt. Mustafa Can'ın sponsorluğunda 20 öğrenciyi  Macaristan Budapeşte'ye uğurladı.

Çankırı Vakfı Başkanı Kpt. Mustafa Can'dan anlamlı sponsorluk

Çankırı Vakfı Başkanı Kpt. Mustafa Can'dan anlamlı sponsorluk

İstanbul Çankırı Eğitim ve Kültür Vakfı,Macaristan Bugac şehrinde düzenlenecek olan 2018 Hun - Türk Kurultayı programına Transbosphor Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda vakfın başkanı olan  Kpt. Mustafa Can'ın sponsorluğunda 20 öğrenciyi  Macaristan Budapeşteye uğurladı.

Foto: Budapeşte'ye uğurlanan öğrenciler havaalanında teşekkür flaması ile

Kurultay’ı Macar-Turan Vakfı ve bu vakıf tarafından kurulmuş Turan Birliği düzenlemektedir. Turan Birliği Karpat Havzası’ndaki Macar gelenek yaşatıcıları birleştirmekte ve diğer Turan milletleri ile yakın ilişkiler kurmaktadır.

Kurultay aynı zamanda olağanüstü bir atlı kutlama ve atlı spor şölenidir. Her Kurultay’da atlı gösterilerin yanında at yarışları (hız ve yetenek) da yer almaktadır. Avrupa’da atlı stratejik grup oyunu olan Köböre’yi (Kazakça: kökpar, Özbekçe: kökpari, Kırgızca: ulak) bir tek Macarlar korumuştur. Her Kurultay’da Köböre ve atlı güreşler de düzenlenmektedir.

BÜYÜK KURULTAY BAŞARILARI

2012 yılında dünyanın en büyük atlı göçebe askeri geçidi Kurultay’da gerçekleşmiştir: 230 atlı savaşçı Hun, Avar, eski Macar veya Türk zırhları içinde, savaş kıyafetleri ve silahlarıyla geçit töreni yapmışlardır, arkalarından ise  680 yaya savaşçı onları takip etmiştir.

Yıllar içinde Kurultay’da birçok başarı elde edilmiştir.

Kurultay hakkında detaylı bilgi almak için;

//kurultaj.hu/bilgi/

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 12:30
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176