"Çanakkale Bizim, Şehitler Hepimizin" projesi

Çanakkale Boğazı yoğun sis sebebiyle kapalı olmasına rağmen bir grup öğrenci, feribota bindirilerek şehitlikleri gezmeleri için gönderildi.

Çanakkale Boğazı Kapalı Olmasına Rağmen Öğrenciler Feribota Bindirildi

Çanakkale Boğazı yoğun sis sebebiyle kapalı olmasına rağmen bir grup öğrenci, feribota bindirilerek şehitlikleri gezmeleri için gönderildi.

Çanakkale Boğazı yoğun sis sebebiyle kapalı olmasına rağmen bir grup öğrenci, feribota bindirilerek şehitlikleri gezmeleri için gönderildi. Çanakkale Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrenciler için, "Çanakkale Bizim, Şehitler Hepimizin" projesi hazırlandı.

Bu kapsamda bugün, 250 ilkokul öğrencisi için Gestaş İskelesi önünde, Vali Hamza Erkal’ın katılımıyla uğurlama töreni düzenlendi. Toplam 7 bin öğrencinin katılacağı projenin ilk etabına katılan Erkal, burada yaptığı konuşmada şehitliklerin önemine değinerek, "Bütün 4. sınıf öğrencilerimize, Gelibolu Yarımadası’nda atalarımızın şehit düştüğü ve vatanımızın ilk temel taşlarının atıldığı, cumhuriyetin önsözünün yazıldığı mekanı tanıtacaklar, gezdirecekler. Çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Şunu bilmelisiniz ki bütün dünya bu bölgeyi merak ediyor. On binlerce kilometre öteden gelip burada şehit düşen atalarını merak eden Anzaklar, İrlandalılar, İngilizler, Fransızlar, onlar bu bölgede yenilmiş olmalarına rağmen merak edip geliyorlar ama biz o savaşta galip geldik, yedi düvele kendimizi ispat ettik. Dibe çökmüş bir Osmanlı İmparatorluğu'ndan, yepyeni filizlenen bir Türkiye Cumhuriyeti yarattık." dedi.

Konuşmanın ardından Vali Erkal, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve öğrenciler, birlikte iskeleye girdi. Alınteri-18 isimli feribota bindirilen öğrenciler saat 09.45’te, yoğun siste özel bir seferle uğurlandı. Görüşün 200 metreye kadar düştüğü bir ortamda feribot, Kilitbahir’e sefer yapmak üzere kalktı.

Feribota, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait bir bot eşlik etti. Öğrenciler, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan Kilitbahir’e ulaştı.

Haberler.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176