Canadian Miner'ı ARMADA Kurtaracak

11 Ekim 2011'de tarihinde "Canadian Miner" adlı 223 metre uzunluğundaki dökme yük gemisi Montreal'den söküm için Aliağa'ya getirilmekteyken Scataria Adasında karaya vurmuştu..

Canadian Miner'ı ARMADA Kurtaracak

11 Ekim 2011'de tarihinde "Canadian Miner" adlı 223 metre uzunluğundaki dökme yük gemisi Montreal'den söküm için Aliağa'ya getirilmekteyken  doğal koruma alanı ilan edilmiş olan Scatarie Adası sahilinde kıyıya vurmuş ve kaza, 20 Eylül tarihinde meydana gelmişti.

Armada Çevre ve Deniz İşletmeciliği Gemi Kurtarma ve Dış Ticaret Ltd.Şti'nin yaptığı açıklamaya göre şirket, Canada Nova Scotia Eyaletine bağlı özel bölgede Karaya oturan M/V Canadian Miner gemisinin kurtarılması için gemi sahibinden tüm yetkileri aldı.

15 Kasım 2011 tarihinde, Kanada Nova Scotia bölgesinde, eyalet yetkililerinin nezareti ve Kanada Çevre Bakanlığı Başkanlığında kurtarma komisyonu toplandı.

Kesim ve bertaraf işlerinin 1 Mart 2012 tarihinde başlaması planlanmakta ve geminin ikiye bölünmesine karşın tüm çevresel tedbirler alındı.

Bu süreçte hava şartlarının sert geçmesi operasyonun başlamasına engel teşkil etti.

Mevcut durum itibariyle 25 Mayıs 2012 de operasyon başlayacak.

Son aldığımız bilgiye göre bölgeye kurtarma ekipleri ve mobilizasyon sevkiyatı devam ediyor.

Geçen hafta yapılan Çevre Bakanlığı komisyon toplantısın sonucunda Komisyon üyeleri ve Armada yetkilileri, teknik ekiple bölgeye giderek geminin durumu son haliyle survey edildi.


ARMADA şirketine bu operasyonda Amerikan'nın en büyük kurtarma şirketlerinden biri olan Bennington Group eşlik edecek.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176