Çalık ve Eni yeni ortak arıyor

Çalık Enerji ve İtalyan ortağı Eni, projesini eşit ortaklıkla üstlendikleri Trans Anadolu Boru Hattı’na, Kazakistan ve Rusya’da petrol üreten şirketleri ortak olarak alacak.

Çalık ve Eni yeni ortak arıyor

Çalık ve Eni yeni ortak arıyor
  
Çalık Enerji ve İtalyan ortağı Eni, projesini eşit ortaklıkla üstlendikleri Trans Anadolu (Samsun-Ceyhan) Hampetrol Boru Hattı’na, Kazakistan ve Rusya’da petrol üreten şirketleri ortak olarak alacak.

Karadeniz’de önemli miktarlarda petrol alımı yapan ve Akdeniz’e transferde alternatif isteyenlere de ortaklık açık olacak. ANKA’nın haberine göre, temeli yarın atılacak Samsun-Ceyhan hattı için Indian Oil Company’yi yüzde 12.5 hisse ile ortak alan Çalık-Eni, Shell ile görüşmelerini sürdürürken, bir yandan da orta ve uzun vadeli ortaklık stratejisi belirledi. Buna göre, tercih edilecek yatırımcılar, Trans Anadolu Projesi’ne (TAP) kendi petrol üretimlerini garanti edebilecek şartlara uygun şirketler olacak. Kazakistan ve Rusya’da üretimleri olan veya olabilecek, varış yerleri Karadeniz olup uluslararası pazarlara ulaşmada Boğazlar’daki yoğun trafiğinden kaçınmak isteyen, uygun çözümler arayan petrol şirketleri öncelikle tercih edilecek.

Kaynak: Bugün Gazetesi

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176