Büyükşehir'den Yağmur Bombası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ABD'den kiraladığı uçakla ilk yağmur bombası denemesini çarşamba günü gerçekleştirdi

Büyükşehir'den  Yağmur Bombası

Büyükşehir Belediyesinden Yağmur Bombası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ABD'den kiraladığı uçakla ilk yağmur bombası denemesini çarşamba günü gerçekleştirdi. Yetkililer, yağmur bombasının tohumladığı bulutlardan baraj havzalarına yağış indiğini ve bunun olumlu sonuçlarının alındığını açıkladı.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 14 yıl aradan sonra yeniden uygulamaya koyduğu tohumlama çalışmasıyla ilgili şu bilgiyi verdi:
"Olumlu sonuçları barajlardaki su miktarının az da olsa artmasından görebiliyoruz. Doluluk oranındaki artış çok az gibi gözükebilir ancak, kente verilen suyu da hesaba kattığımızda denemenin başarılı olduğunu söyleyebiliriz."

İzin alınamadı!
Tohumlamanın cuma günü de yapılmak istendiği ancak bulutların ince olması nedeniyle denemeden vazgeçildiği belirtildi.
Uçak ve ekibinin ABD'den 2 ay önce getirilmesine rağmen tohumlama çalışmalarına geç başlanmasını bürokratik işlemlerin uzamasından kaynaklandığını belirten yetkililer, "Bulutları tohumlayan gümüş iyodür bir patlamayla bulutların içine atılıyor. Bu anlamda ateşli bir silah olarak kabul edildiği için Ankara'dan izin almak gerekti. Daha sonra bu iznin İstanbul'dan verilebileceği bildirildi. Bu iznin alınması biraz zaman aldı" dedi.

- Resimde, Asya deneme alanı (AT) ve Avrupa deneme alanı (ET) geçici haritaları. Çizgi içine alınmış olan yerler çalışmanın yürütüleceği alanları gösteriyor.

Milliyet

YORUM EKLE
YORUMLAR
selma kozan
selma kozan - 11 yıl Önce

aaah ah,

bu yüzyılın son çeyrek yarısına kadar olan zaman içinde insanlar biraraya gelir toplanır dağ tepe düzlük alan yürünerek gidilir ve yağmur duası yapılırdı. akabinde bir gün bitmeden yağmur yağmaya başlar ve bereketi yağdıran yüceye minnettar kalınırdı.özellikle çocuklarda yağ yağ yağmur teknede hamur ver allahım ver sicim gibi yağmur tekerlemeleri ile büyüklere katılır ortaya çok hoş ,bereketli bi o kadarda yeşil bi tablo çıkardı.

işte ne olduysa bombaların icadından sonra oldu .bi yetişkin olarak yağmurun bombası cümlesi kulağıma pek hoş gelmiyor yağmur nereye düşer ,bomba nereye usta.bide yağdırmak için izin alınması gerekiyomuş ya!saygılarımla....

osman  altan
osman altan - 11 yıl Önce

doganın dengesini iyice bozun

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176