Büyük gaz ihalesi temmuzda

En büyük gaz ihalesi temmuzda yapılacak; Çalık, Sabancı, Zorlu, Ciner ile Aksa Çukurova bölgesinin doğalgaz dağıtım ihalesi için YARIŞACAK

Büyük gaz ihalesi temmuzda

Büyük gaz ihalesi temmuzda 

En büyük gaz ihalesi temmuzda yapılacak; Çalık, Sabancı, Zorlu, Ciner ile Aksa Çukurova bölgesinin doğalgaz dağıtım ihalesi için YARIŞACAK Kapsadığı bölge ve ekonomik hacim olarak Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım bölgesi olan ve Çalık, Sabancı, Zorlu, Ciner ile Aksa gibi büyük şirketlerin iddialı şekilde hazırlandığı Çukurova bölgesinin doğalgaz dağıtım ihalesi temmuzda yapılacak. Adana ve Mersin ile Osmaniye, Ceyhan, İskenderun, Tarsus, Dörtyol gibi 13 ilçenin yanı sıra en son Hatay’ın dahil edilmesi ile ekonomik büyüklüğü daha büyüyen ve tüm Çukurova bölgesini kapsayan ihale sonunda bölgeye 500 milyon dolarlık yatırım yapılması bekleniyor.

3 milyar metre- küp doğalgaz tüketimi ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) bu zamana kadar yapacağı en büyük doğalgaz dağıtım lisansı ihalesi için sona yaklaşılıyor. İhale için 12 şirket başvururken, bu şirketler arasında daha önce Bursa’nın doğalgaz dağıtım özelleştirme ihalesini kazanan ve Kayseri dağıtım şirketini satın alan, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nı geliştiren Çalık Grubu’nun yanı sıra daha önce yapılan en büyük ihale olan Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ihalesini kazanarak Trakya bölgesinin doğalgazını dağıtan Zorlu Grubu ile Sabancı Grubu yarışacak. İhale için Ciner Grubu’nun ortak olduğu Akpet ve Türkiye’nin en çok doğalgaz ihalesi kazanan Aksa Grubu da başvurdu.

Enerji uzmanları, Çukurova doğalgaz dağıtım bölgesini kapsayan 4 şehir ve 13 ilçede toplam 800 binin üstünde konutta 3 milyonu aşkın abonenin doğalgaz kullanma potansiyeli olduğunu hesaplarken, sıcak iklime sahip bölgenin ihalesini asıl cazip kılan unsurun ise sanayi tüketim potansiyeli olduğunu belirtiyorlar. Bölgede halen 2 milyar metreküp civarında bir sanayi tüketimi bulurken, konutlarla birlikte ihaleyi 30 yıllığına kazanacak şirketin ilk yıllarda 3 milyar metreküpün üzerinde doğalgaz satarak 500 milyon doların üzerinde yatırım yapması bekleniyor.

Temmuz ayında biter

EPDK Başkanı Yusuf Günay, özellikle bölgenin yüksek sanayi potansiyeli ve Ceyhan bölgesinin enerji merkezi olmasının ihaleye ilgiyi artırdığını belirterek, “Bölgenin ekonomik büyüklüğü nedeniyle ciddi şirketlerin ihaleye katılmasını esas aldık ve ihaleye giriş için 10 milyon YTL sermaye şartı getirdik. Ülkemizin önemli şirketleri yeterlilik için başvurdu. İhaleye başvurup yeterlilik kazanacak şirketlerin tamamına yakınının ihaleye katılmasını ve ihalede kıyasıya bir yarışın yaşanmasını bekliyoruz. İhaleyi temmuz ayında sonuçlandırmayı planlıyoruz” dedi. İhalenin EPDK tarafından yapılacak 51’inci ihale olacağını da belirten EPDK Başkanı Günay, “Bu en büyük ihalemiz olacak ve bu ihale ile 4 yılın sonunda Türkiye’nin tamamına yakınının doğalgaz dağıtım işini bitirmiş olacağız” dedi.

Alıntı: NetHaber

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176