Bu sefer Gazze’den Avrupa’ya gidilecek

Kanadalı, Avustralyalı ve Filistinli aktivistler, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargonun kaldırılması hedefiyle alışılmışın aksine Gazze’den Avrupa’ya gidecek.

Bu sefer Gazze’den Avrupa’ya gidilecek
İsrail’in 7 yıldan fazla süredir Gazze’de uyguladığı ambargonun kaldırılması için yapılan projelere bir yenisi eklenerek, Gazze’ye gitmek yerine Gazze’den demir alınacak. “Gazze’nin Gemileri” projesinin Koordinatörü Mahfuz el-Kabaratey, “Söz konusu tekneyi inşa etme fikri, Kanadalı, Avustralyalı ve Filistinli aktivistlerin ortak çalışmasıdır. İsrail’in Gazze’de 7 seneden fazladır uyguladığı ambargonun kaldırılması için Gazze’nin Gemileri isimli projeyi ürettik” dedi. Teknede Filistin tarım ve sanayi ürünlerinin taşınacağını ifade eden Kabaratey, “Gerekli ham maddelerin bölgeye ithal edilmesi ve serbest ihracatın uygulanabilmesi için Gazze’ye ürün sevkıyatını sağlayan sınır kapılarının açılması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Dış ülkeler ile bağlantı kurmak ve ürün sevkıyatının sağlanması Gazzelilerin de hakkı” diye konuştu.
 
İSRAİL SALDIRIRSA!
 
“Muhtemel İsrail saldırılarına karşı teknede yer alacak aktivistlerin ülkelerine ait bayraklar dalgalanacak. İsrail’in saldırması halinde teknede yabancı yolcuların bulunması hasebiyle konu uluslar arası yargı sistemlerinin kapsamına girecek” diyen Kabaratey, “Gazze’nin Gemileri” isimli teknenin bu senenin sonunda yola çıkmasının ön görüldüğünü dile getirdi. Kabaratey, teknede Türk aktivistlerin de bulunması için çalışmaların devam ettiğini belirterek, Türklerin, Gazze’deki ambargonun kalkması ve Filistin meselesi uğruna canlarını feda ettiklerini vurguladı. “Gazze’nin Gemileri” projesinin çalışmalarına geçen sene başladıklarını kaydeden Kabaratey, sözlerini şöyle tamamladı: “24 metre uzunluğunda, 11 ila 15 kişi kapasiteli bir tekne satın aldık. Şu anda teknenin Gazze’den Avrupa’ya gidebilmesi için gerekli olan hazırlıklar tamamlanıyor. Bu projeyle, İsrail’in uyguladığı haksızlıkları gözler önüne sermek ve Filistinlilerin maruz kaldıkları baskıların engellenmesi için uluslar arası toplumu göreve çağırmak hedefleniyor.” İsrail, 2006 yılında, Hamas’ın seçimleri kazanmasının ardından Gazze’yi havadan, karadan ve denizden ambargo altına almıştı.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190