'Bu satışa nasıl izin verildi'

Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Bu satışın arkasında kim var? Umarım yargı bu satışı iptal eder" dedi.

'Bu satışa nasıl izin verildi'

'Bu satışa nasıl izin verildi'

Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Global aracılığıyla Tüpraş'ın 14.76'lık hissesi mart ayında 446 milyon dolara satılmasaydı 1.2 milyar dolar gelir elde edilirdi. Bu satışın arkasında kim var? Umarım yargı bu satışı iptal eder" dedi.

Tatneft-Zorlu konsorsiyumuna blok satışı geçen yıl yargı engeline takılan Tüpraş'ın yüzde 14.76'sı 1 Mart 2005'te borsada 445 milyon dolara, Global Menkul aracılığıyla kamuoyunda ismi pek duyulmamış olan 7 ayrı yabancı fona satılmıştı. Tüpraş ihalesinde Petrol Ofisi'nin yer aldığı konsorsiyumda yer alan İsrailli Ofer Ailesi'nin yönettiği ileri sürülen söz konusu fonların geçen 5 ayda elindeki hisselerin değeri yüzde 70 oranında arttı. Global aracılığıyla hisseler satıldığında Tüpraş'ın borsadaki piyasa değeri 2.9 milyar dolardı. Bugün bu değer 5 milyar dolara yaklaşırken, özelleştirme ihalesinde Koç-Shell ortaklığı şirketin yüzde 51'i için 4.1 milyar dolar teklif verdi. Bu da Tüpraş'ın toplam piyasa değerini 8.1 milyar dolara çıkardı. Şimdi kamuoyunda Global aracılığıyla bu fonlara 5 ay önce blok satışı gündemdeyken yapılan hisse satışı sorgulanmaya başladı. Eğer o gün satış yapılmasaydı Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Tüpraş'ın yüzde 14.8'i için 445 milyon dolar yerine bugün 1.2 milyar dolar alacaktı.

SATIŞTAN KİM ÇIKAR SAÐLADI
Petrol-İş, söz konusu hisse satışını iptal ettirmek için martayında dava açtı. TSE ve Türkiye Kimya Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası (KİPLAS) işbirliği ile gerçekleştirilecek Entegre Yönetim Sistemi Projesi'nin tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Petrol- İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin 3 Mart'ta satıldığını hatırlatarak, şunları söyledi: "Bu hisseler, ani ve gizli bir kararla kimseye haber verilmeden, sadece 1 şirkete haber vererek pazarlanmış. Alıcılar da belli olmuştur. 446 milyon dolarla İsrailli bir şirket. Dünkü satış üzerinden bu grup 6 ay içinde 300-400 milyon dolar gibi bir kar sağladı. Satış nasıl izin verildi. Bu satış neden o zaman yapıldı? Arkasında kimler var? Kimler bundan çıkar sağladı? Konu yargıdadır. Yargı umarım iptal edecektir.'' Ofer Ailesi, Royal Carribiean Cruise adlı seyahat şirketi ile aynı zamanda Mehmet Kutman'ın başkanı olduğu Global Yatırım Holding ile birlikte Galataport ihalesine de teklif götürdü. Tüpraş ihalesinin kazanılması halinde Ofer şirketleri ve Petrol Ofisi'nin yer aldığı konsorsiyumda Global'in yer alacağı konuşulmuştu.

Kaynak: SABAH Gazetesi

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190